13 yaşında Youtube’dan ayda 150 bin lira kazanıyor

0

13 yaşındaki YouTube fenomeni Makenna Kelly, YouTube kanalı Life with MaK sayesinde bir videodan 60 bin dolar kazandı.

Dünya 13 yaşındaki küçük sosyal medya fenomeninin başarısını konuşuyor. Business Insider’ın haberine göre 13 yaşındaki YouTube kullanıcısı Makenna Kelly, 1.3 milyon abonesi ile fenomen oldu. ASMR videoları ile fenomen olan Makenna ‘Life with MaK’ hesabı ile 1 milyondan fazla takipçiye ulaştı. Makenna, ASMR videoları ile marka ayakkabıları ‘yiyor’ ve çeşitli yemekleri yerken paylaşımlarda bulunuyor.

Makenna reklam gelirleri ile 1 günde 1000 dolardan (5.250 TL) fazla kazanıyor. Abone sayısını fırsata çeviren küçük fenomen bütün parça petek parçalarını çiğnediği 10 dakikalık ASMR videoları için PayPal üzerinden 50 dolara yakın para aldı. Bu video ile 12 milyon izlenerek de 60 bin dolardan fazla para kazandı.

Makenna’nın YouTube kanalı ve Instagram hesabı hakkındaki yorumlar hayranlık verici derecede olumlu, hayranları moda anlayışı, makyaj becerileri ve ASMR tetikleyici güçleri hakkında övgüyle söz ediyor.

“Sen şimdiye kadar gördüğüm en güzel kızsın,” bir Instagram takipçisi bağırırken, sayısız diğerleri ona “simge” ve “efsane” diyor.

Bununla birlikte, Makenna kısa bir süre önce YouTube’da paylaşılan ASMR videolarının “rol oynaması” sayesinde tartışmalara yol açtı.

En bölücü klipte, Makenna “ASMR sassy polis rol oyunu” için bir polis memuru olarak poz veriyor. Videonun kendisi masum ve YouTube’daki rol oynayan ASMR kliplerinden sadece biriyken, pek çok taraftar bunu “uygunsuz” olduğu için eleştirdi “seksi” buldu.

Gerçek yedi dakikalık videoda polis memuru gibi giyinmiş Makenna, telefonuna dokunarak, arabanın camını kırarak ve fısıldayarak gösteriyor.

Ancak görüntüleri teşvik eden eşlik eden Instagram fotoğrafında, Makenna bacaklarını geçti, kelepçeleri tutarak ve kısa bir etek giyerek bir arabaya yaslanmış, birçoğunun “kışkırtıcı” ve hatta “porno” örneği olarak çarptığı bir resim çiziliyor.

ASMR videoları nedir
ASMR yani Automonous Sensory Meridian Response videoları sosyal medyada merak konusu oldu. Peki nedir bu ASMR videoları? İşte yanıtı

ASMR’nin Türkçe karşılığının anlamı en basit ifade ile “iç gıdıklanması” olarak tanımlanabilir. Doktorlar tarafından yapılan bilimsel tanımlaması ise “sürüngen beyin durumu” olarak ifade edilmektedir. ASMR olgusu beyinin duyduğu bazı seslerin (düşük desibel gücüne sahip sesler) beyinde uyandırdığı işitme temeline dayanan bir histir.

ASMR videolarının akıl sağlığına olumlu etkileri olduğu ortaya çıktı. Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre ‘beyin orgazmı’ olarak da adlandırılan bu tip videoların özellikle uyku problemine iyi geldiğini biliniyordu. Bu viral videolarda mikrofona yavaşça bazı kelimeler söyleniyor. Karşı tarafın daha dingin bir ruh haline sokulması hedefleniyor.