Dünyayı sarsan iflas dalgası

0

1- NE OLDU?

15 yılın en büyük banka iflası yaşandı. Silikon Vadisi Bankası’na kayyum atandı. Onu bir başka banka daha takip etti.  Wall Street’te perşembe günü başlayan satışlar cuma gününe de taşınırken, şirketin hisseleri yüzde 60 eridi. Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ardından özellikle kripto işlemlere aracılık eden Signature Bank da iflas etti. Amerikan Hazine Bakanı Janet Yellen, CBS kanalında yaptığı açıklamada,, “Batan bankayı kurtarmayacağız” dedi.

5 soruda ABD'de dünyayı sarsan iflas dalgası - 2

2- BANKALAR NEDEN BATTI?

Uzmanlara göre buradaki problem, faiz artışlarının gelmesi özellikle teknoloji sektörü açısından durum problematik. Geçen yıl Nasdaq en çok düşen endeks oldu; çünkü teknoloji sektörlerinin nakit akışı ve karlılığı biraz daha volatil. Faiz artışlarının gelmesi, öncelikle SVB’nin çalıştığı şirketlerde ve kredilerde sorunların çıkmasına neden oldu. 

5 soruda ABD'de dünyayı sarsan iflas dalgası - 3

Silikon Vadisi Bankası faizler artınca, bono ve tahvil porföyünden zarar etti. Haber yayılınca 20 milyar doları bulan büyüklükteki fonlar SVB’den çıkış yaptı.  Banka da elindeki varlıkları zararına satmak zorunda kaldı. Bu da yeterli olmayınca sermaye eridi ve ardından iflas yaşandı.

5 soruda ABD'de dünyayı sarsan iflas dalgası - 4

Öte yandan Covid-19’dan sonraki dönemde kamunun da müdahalesi ile çok ciddi bir mevduat artışı oldu.  Bir anda faiz oranları çok hızlı şekilde neredeyse 500 puan yükselince bu tahvil stokları ve mortgage stokları ciddi anlamda zarar etmeye başladı.

5 soruda ABD'de dünyayı sarsan iflas dalgası - 5

3- KRİZ 2008’E BENZİYOR MU?

Uzmanlara göre bu banka iflasları 2008’deki Lehman Brothers krizinden farklı. Sorun menkul kıymet temelli değil bankanın risklerini yönetememesinden kaynaklanıyor. Birçok küçük bankanın benzer iflas süreci ile karşılaşabileceği belirtiliyor.

5 soruda ABD'de dünyayı sarsan iflas dalgası - 6

4- VATANDAŞIN PARASINA NE OLDU?

Federal Mevduat Sigortası (FDIC) bankada kalan diğer mevduatları yeni bir tüzel kişilik oluşturarak koruma altına aldı. Şu an SVB yatırımcıları paralarına ulaşabiliyor.

5 soruda ABD'de dünyayı sarsan iflas dalgası - 7

5- AMERİKAN HÜKÜMETİ NASIL BİR ÖNLEM ALIYOR?

Amerikan Merkez Bankası ve diğer düzenleyici kurumlar bunun önüne geçmek için bazı yeni adımlar attı. Yeni haftadan itibaren tüm müşterilerin mevduatlarına erişebileceği açıklandı. Başkan Joe Biden “ABD’liler ve ABD’li işletmeler ihtiyaçları olduğunda banka mevduatlarının orada olacağına güvenebilirler” dedi. Bankaların acil durum fonlarını kullanabilmesi için yeni bir düzenleme yapılırken, Fed’den borç alınabilmesi kolaylaştırıldı.

5 soruda ABD'de dünyayı sarsan iflas dalgası - 8

KÜRESEL PİYASALARDA ‘BANKA’ ENDİŞESİ TIRMANDI

Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflası, 2008’deki finansal krizden bu yana en büyük banka iflası” olarak tarihe geçerken, bankacılık sektöründe bir “iflas dalgası” başlatmasından endişe duyuluyor.