ABD Adalet Bakanlığı New York, Portland ve Seattle’ı ‘anarşiye izin veren şehirler’ olarak tanımladı

0

Demokrat Partili yerel yönetimlerin olduğu Seattle, Portland, New York şehirlerini ‘kanunsuz’ oldukları gerekçesiyle federal fonları kesmekle tehdit eden Trump’ın arzu ettiği sınıflandırma, Adalet Bakanlığı’ndan geldi.

ABD beyaz polisin silahsız siyah yurttaşları katletmesinin tetiklediği ırkçılık karşıtı protestolarla sarsılırken, Başkan Donald Trump’ın protestocuların güçlü olduğu şehirlere yönelttiği federal fonları kesme tehdidi hayata geçmeye başladı.

Trump’ın ‘anarşist bölgelerin sınırlarının belirlenip listesinin oluşturulması’ talimatını verdiği Adalet Bakanı William Barr, emre icabet etti.

Adalet Bakanlığı, bugün bir açıklama yaparak, New York, Oregon eyaletindeki Portland, ve Washington eyaletindeki Seattle şehirlerini ‘anarşiye izin veren yetki bölgeleri’ olarak belirlediğini duyurdu.

Demokrat Partili yerel yönetimlerin bulunduğu bu üçlüyü şiddet ve mala mülke zarar verilmesinin sürmesine izin vermek ve suç faaliyetleriyle mücadele için mantıklı önlemlerin alınmasını reddetmekle suçlayan Adalet Bakanlığı, böylelikle Trump’ın bu şehirlere federal fonları kesmesinin önünü açtı.

Nitekim Barr, “Yurttaşların güvenliği tehlikedeyken federal vergilerden toplanan dolarların israf edilmesine izin veremeyiz. Bugün Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen şehirlerin gidişatlarınıı tersine çevirmelerini, hükümetin temel işlevini yerine getirmeyi ciddiye almaya ve kendi yurttaşlarını korumaya başlamalarını umuyorum” açıklamasını yaptı.