ABD dergisinden Trump’a çağrı: Türkiye’ye karşı Ortadoğu’yu kaybediyoruz

0

“Rusya, İran ve Türkiye yeni bir Ortadoğu’yu inşa ediyor” başlığıyla yayınlanan Suriye analizinde dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Newsweek’de “Rusya, İran ve Türkiye yeni bir Ortadoğu’yu inşa ediyor” başlığıyla yayınlanan Suriye analizinde ABD’nin Suriye’de kaybetmekte olduğu vurgulandı.

Odatv’nin aktardığına göre, ABD’nin BM Temsilciliği eski İletişim Direktörü ve Sözcüsü Jonathan Wachtel ile Claremont Colleges öğretim üyelerinden Albert Wachtel imzalarını taşıyan makalede şu görüşler dile getirildi:

“Başkan (Donald) Trump (Suriye’deki) ABD güçlerini çekmeyi planlarken Rusya, İran ve Türkiye Cumhurbaşkanları Putin, Ruhani ve Erdoğan, yeni bir zirveyi tamamlıyorlardı ve Amerika’nın müttefiklerinin zararına bölgede daha çok güç ve etkiyi pekiştiriyorlardı.”

Ortadoğu’daki düzenin tehlikede olduğu için ABD’nin bölgeyle yeniden angaje olması ve bölgeye ilişkin politikalara öncülük yapması gereği savunulan analizde, Washington’un bölgedeki varlık göstermemesi dış politikada dehşet verici bir başarısızlık olarak görülüyor.

Makalede, “Kremlin, İran ve Türkiye’nin Esad karşıtı örgütler ve Amerika’nın Arap ve Kürt müttefikleri tehdit ediyor. Washington’un barışçıl etnik, kültürel ve dini grupların uyum içinde yaşadığı Ortadoğu hayali Moskova, Tahran ve Ankara’nın istediğini yaptırdıkları bir kabusa dönüştü” ifadeleri de yer alıyor.

Makalede Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemini satan Rusya’nın halen Mısır’la ittifakını yeniden tesis etmeye çalıştığına, Kahire ile silah anlaşmalarını yaptığına, Kahire’nin de Rusya hava kuvvetletine Mısır askeri üslerine iniş hakkını tanıdığına dikkat çekiliyor.

İran ve Türkiye’nin de “Kürtleri bastırmak, Suudi Arabistan ile ihtilafında Katar’a destek vermek ve İsrail ile uğraşmak” olmak üzere üç ortak amaçlarının bulunduğu iddia edildiği makaleye göre bölgedeki durum, ABD’nin müttefiklerini korumasını öngören, Trump Yönetimi’nin “Ulusal Güvenlik Stratejisi”ni yardımıyla onarılabilir.

Söz konusu stratejinin kapsamında Trump’ın ABD’nin Arap ve İsrailli müttefiklerinin yanısıra Kürtleri koruması gereğinin savunulduğu makalede PYD/YPG kastedilerek “Kürtler, bölgedeki denge açısından çok önemli bir unsur” deniliyor.

Makalede, “Moskova, Tahran ve Ankara’nın istedikleri ‘Yeni Ortadoğu’yu tesis etmeleri önlenmeli. Daha önce savunduklarının tersini savunmadan kaçınmayan Başkan Trump, Washington’un bölgedeki taahhütlerini yeniden teyid etmeli. Dünya, Amerika’nın liderliğinin adalet ve barış için çalışmaya ihtiyacı var.”