ABD: Türkiye savaş açarsa biz de…

0

Pentagon Sözcüsü Manning, “Menbiç’teki DSG güçlerinin hedef alınması durumunda sahadaki ortaklarınızı koruyacak mısınız?” sorusuna “(Menbiç’te) ABD güçlerinin bulunduğunu tüm taraflar biliyor. Çatışmaları önlemek için tedbir alacağız” dedi. Bu da ABD’nin, Türkiye’nin Münbiç’e yönelik olası bir operasyon başlatması halinde PKK’yı koruyacağı anlamına geliyor.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Manning haftalık basın toplantısında Türkiye’nin Afrin operasyonu ile ilgili soruları yanıtladı.
Manning kuzeybatı Suriye’deki durumdan kaygılı olduklarını belirtirken “Tarafları IŞİD ile mücadeleye odaklanmaya, masum sivilleri korumaya davet ediyoruz” çağrısını yaptı.

Manning, Türkiye’nin Menbiç’teki terör örgütü YPG’ye bağlı Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) hedef alması halinde ABD’nin onları koruyup korumayacağı sorusu karşısında, “(Menbiç’te) ABD güçlerinin bulunduğunu tüm taraflar biliyor. Çatışmaları önlemek için tedbir alacağız” dedi.
Afrin için de aynısını söylemişlerdi

ABD liderliğindeki DAEŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyonun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, geçtiğimiz kasım ayında yaptığı açıklamada Afrin’e yönelik olası bir operasyon halinde “Gerekirse SDG’nin (PKK/PYD) çatısı altındaki herkesi; Araplar, Kürtler, Yezidiler ve Hıristiyanlar’ı destekler ve koruruz” demişti. ABD’li yetkililer daha sonra ağız değiştirerek Afrin’in operasyon sahaları içinde olmadığını açıklamıştı.
Teröristbaşı saçmalıyor

Afrin’de ağır bir yenilgiye uğrayan terör örgütü PKK, savaş çığırtkanlığı yapmaya başladı. “Üst düzey” terörist Duran Kalkan da örgüte bağlı teröristler için yayınladığı mesajda tüm Türkiye’yi kana bulama çağrısı yaptı. Teröristbaşı küstah açıklamalarında, Türkiye’de devam eden terör saldırılarını hatırlatarak, teröristlerin Afrin’e yönelik hamle yapacağını; hatta Şemdinli’yi ele geçireceklerini iddia etti.