ABD’de vaka rekoru kırıldı, uzmanlardan felaket uyarısı geldi: 4 ayda yarım milyona ulaşacak!

0

Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayılarının en yüksek olduğu ülke olan ABD’de dün salgının başından beri görülen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. Ülkede şubat ayında koronavirüs kaynaklı ölümlerin 500 bine ulaşacağının öngörüldüğü açıklandı.

Koronavirüs salgını dünya çapında etkili olmaya devam ederken, vaka ve ölüm sayılarındaki bilanço giderek daha da ağırlaşıyor. En çok vaka ve ölü sayısına sahip olan ve salgının merkez üssü haline gelen ülkede koronavirüs vaka sayısında yeni bir rekora ulaşıldı.

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerine çok kısa bir süre kalmışken yaşanan bu vaka artışları ülkede büyük endişeye yol açtı. Vakaların hızla yükseldiği eyaletler arasında seçimlerde kritik öneme sahip Ohio, Michigan, North Carolina, Pennsylvania ve Wisconsin gibi yerler de bulunuyor.

Öte yandan Washington Üniversitesi Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından korkutan bir uyarı yapıldı. ABD’de koronavirüs (Covid-19) kaynaklı ölümlerin Şubat ayında 500 bine çıkabileceği belirtildi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 1 milyon 149 bin 367’ye, virüs tespit edilen toplam kişi sayısı 42 milyon 497 bin 381’e yükseldi. Alınan tüm önlemlere rağmen dünyanın çeşitli ülkelerinde vaka sayısı artıyor. ABD’de uzmanlar, koronavirüs (Covid-19) kaynaklı ölümlerin Şubat ayında 500 bine çıkabileceğini açıkladı.

ŞUBAT AYI İÇİN KRİTİK UYARI

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü koronavirüs ölümlerinin tüm Amerikalılar maske takmadığı sürece Şubat ayında 500 bine çıkabileceğini öngördü. Ülkede ölümlerin kırsal bölgelerde merkez bölgelere göre daha fazla artış göstermeye başladığı da belirtildi.