CHP USA’den ABD’de yapılacak seçimlerle ilgili önemli bilgilendirme

0

ABD’de temsilciliklerde yapılacak seçim tarihleri asagidadir:

Birinci Tur: 29 Nisan – 7 Mayıs [9 Gun]
İkinci Tur: 20 Mayıs – 24 Mayıs [5 Gun]

Not: Öteki ülkelerde oy kullanma tarihleri farki olabilir.

Temsilciliklerde oy verme saatleri:

Birinci Tur: 9:00 – 21:00
İkinci Tur: 8:00 – 23:00

Kimler yurtdışında oy kullanabilirler?

Yurtdışında oy kullanabilmeniz için ikamet adresinizin yurt disinda olmasi gerek. Bunu mutlaka en yakin zamanda YSK’nin web sitesinden kontrol ediniz (https://www.ysk.gov.tr/). Eger seçmen kaydınız Türkiye’deyse, acele itiraz etmeniz gerekmektedir. İtirazınızı bagli oldugunuz temsilciliğe 1 Nisan, gun sonuna kadar şahsen yapabilirsiniz. Postayla işlem YAPILMAMAKTADIR. Randevusuz gidebilirsiniz. Eğer bu tarihi geçirirseniz ve kaydiniz hala Türkiye’de ise yapabileceğiniz tek şey, Türkiye’de oy kullanmak. Secim tarihlerine yurtdisinda olan misafirler, adres beyani yapip yurtdisinda oy kullanabilirler mi?

Evet. Misafirler de 1 Nisan mesai bitene kadar sonuna kadar, adres beyanı yapmak istedikleri temsilciliğe TC kimlik kartıyla şahsen başvurabilirler (itiraz).

Yurtdisinda kaydi olan seçmenler nerede oy kullanabilir?

Sandik kurulan herhangi bir temsilcilikte ya da Türkiye’deki gümrük kapılarında (havaalani, liman, vs) oy kullanabilirler. Gümrük kapılarında oy kullanma tarihleri 27 Nisan – 9 Mayıs arasindadir.

Sadece bağlı olduğum temsilcilikte mi oy kullanmak zorundayim?

Hayir! Yurtdisi tek bir seçim bölgesi. Örneğin, eger Los Angeles’ta yasiyorsaniz ve secim suresinde Paris’de olacaksaniz, oradaki konsoloslukta oyunuzu kullanabilirsiniz. Hatta Türkiye’de olacaksaniz, gumruk olan havaalanlarinda ya da limanlarda oy kullanabilirsiniz. Giris-cikis yapmaya gerek yok. Yurtdışı seçmenleri isin için esneklik cok fazla.