ABD’li milyarderin koleksiyonundaki 14 Anadolu kökenli eser, konsolosluğa teslim edildi

0

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2 yıl süren çalışması sonucu, dünyanın en büyük antik sanat eseri koleksiyoncularından Michael Steinhardt’ın çaldığı tespit edilen Anadolu kökenli 14 eser, Manhattan Savcılığı tarafından Türkiye’ye iadesi için New York Başkonsolosluğu’na teslim edildi. Ankara’ya getirilecek eserler özel bir lansmanla tanıtılmasının ardından İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

ABD'li milyarderin koleksiyonundaki 14 Anadolu kökenli eser, konsolosluğa  teslim edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı’nca, dünyanın en büyük antik sanat eseri koleksiyoncularından Michael Steinhardt’ın Anadolu’ya ait eserler bulundurduğuna dair Manhattan Bölge Savcılığı ve İç Güvenlik İstihbarat Birimi ile iletişime geçildi.

Steinhardt’ın mülküne yapılan baskın sonucu ele geçirilen eserlerin fotoğrafları Kaçaklıkla Mücadele Daire Başkanlığı’na gönderildi. Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, Lübnan, Ürdün, Mısır, İsrail, Suriye başta olmak üzere 11 ülkeye ait 70 milyon dolar değerinde 180 kültür varlığı tespit edildi. El konulan tarihi eserlerin fotoğrafları üzerinden yapılan detaylı incelemede, 14’ünün Anadolu kökenli olduğu saptandı.

ABD'li milyarderin koleksiyonundaki 14 Anadolu kökenli tarihi eser, konsolosluğa  teslim edildi - Kültür Sanat Haberleri

1960’lı yıllardan günümüze tüm kaçak kazı kayıtları, kaçak kazıların raporlandığı araştırma raporları, bilimsel yayınlar, Bakanlık temsilci raporları, kaçakçılardan elde edilerek Bakanlık arşivlerine girmiş notlar, gazete haberleri, Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtları, görgü şahitleri bilgileri incelendi. Binlerce dosyanın incelenmesi sonunda geyik tipi riton, altından elbise aparatları, ana tanrıça idolü, dağ keçisi figürini, kuş idolleri, Kilia İdolü olmak üzere 14 parça eserin Anadolu kökenli olduğu saptandı.

Manhattan Bölge Savcılığı ve Amerikan İç Güvenlik İstihbarat Birimi, 2021’in Aralık ayında ele geçirilen Anadolu kökenli eserleri New York Başkonsolosluğu’na teslim etti.

Öte yandan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı’nca, 2013 yılında başlatılan soruşturma kapsamında Anadolu kökenli 10’u İskender dönemine ait, 2’si Lidya döneminden 12 sikke ve 2 adet Kilia İdolü kafası da New York Başkonsolosluğu’na teslim edildi. Önümüzdeki günlerde iadesi sağlanacak eserler, özel lansmanla tanıtılmasının ardından İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

SANAT ESERİ EDİNMESİNE ÖMÜR BOYU YASAK GETİRİLDİ

Savcılığın açıklamasında, Michael Steinhardt’ın sanat eseri edinmesine “bir ilk olarak” ömür boyu yasak getirildiği, ünlü koleksiyoncunun bu yasağa uyacağını taahhüt ettiği bilgisi paylaşıldı.

Steinhardt’ın koleksiyonuna yönelik cezai soruşturma 2017’de, zengin işadamının Lübnan iç savaşı sırasında çalınan milyonlarca dolarlık bir boğa başı heykelini satın alıp Metropolitan Sanat Müzesi’ne ödünç vermesiyle başlamıştı.

MİCHAEL STEİNHARDT KİMDİR?

81 yaşındaki ABD’li iş insanı Michael Steinhardt, 1967’den 1995’e kadar yıllık ortalama yüzde 25 getiri sağlayan Steinhardt Partners adlı bir hedge fonu kurmasıyla tanınıyor. 2014 yılında yayımlanan bir makalede, “Wall Street’in en büyük tüccarı” olarak tanımlanan Steinhardt’ın Forbes verilerine göre ise şahsi serveti 1,2 milyar dolar.

ABD'li milyarder Steinhardt 14'ü Türkiye'ye ait olan 180 çalıntı eseri iade  edecek - 24 Bursa

Hayırsever ve eski antika alıcısı olarak tanınan Steinhardt, genç Yahudi Amerikalıların İsrail gezi düzenlemeleri için fon sağlayan bir vakıf olan Birthright Israel’in kurucu ortağı olarak durumunda bulunuyor.