ABD’nin en yaşlı II. Dünya Savaşı gazisi 112’inci doğum gününü kutladı

0

II. Dünya Savaşı’na katılan, en yaşlı gazi unvanını elinde bulunduran Lawrence Brooks, 112’inci yaş gününü kutladı.

Brooks için, New Orleans’da kaldığı huzur evinde Covid-19 pandemisi ve yaşı gereği risk altında olması dolayısıyla 2 senedir doğum günü kutlaması yapılamıyordu.

Geçtiğimiz pazar günü ABD Ulusal II. Dünya Savaşı Müzesi yetkilileri Lawrence Brooks için bir doğum günü partisi düzenleyerek 112’inci yaşına basan Brooks’u onore etti. Müze yetkilileri Brooks için, savaş dönemi kullanılan Jeep model araçlarla geçit töreni, üçlü orkestrayla konser ve New orleans müzisyenleriyle bir gösteri hazırladı, yaşlı gazi için pasta kesildi.

Louisiana Valisi John Bel Edwards sosyal medya hesabında Gazi Brooks için, “Tüm Louisiana eyaleti ülkemiz için verdiğiniz hizmete minnettarız. Yeni yaşınızda size huzur ve mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Brooks’ın doğum günü olan 12 Eylül tarihiyse, Louisiana eyaletinde resmi kutlama günü ilan edildi.

1909 yılında Louisiana eyaletinin Norwood kasabasında doğan Lawrence Brooks, 1929 yılından beri New Orleans’da yaşıyor. 1940 yılında 91’inci Mühendis Taburu’nda er olarak Amerikan Ordusu’na katılan Brooks, Filipinler ve Papua Yeni Gine gibi uzak coğrafyalarda görev yaptı.