Abdullah Gül’ün açıklamalarına ilk yorumlar

0

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cumhurbaşkanı adayı olacağı iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Gül, “Temel Bey’in girişimleri sonucunda geniş bir mutabakat olmadığı ortaya çıkmıştır. Adaylığım söz konusu değildir” dedi. Abdullah Gül, AK Parti’den gelen bazı eleştirilerin saygı sınırlarını aştığını da vurguladı. Gül’ün açıklamalarına ilk yorumlar gelmeye başladı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül sosyal medya hesabından bir açıklama yaparken, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık da Ardahan’daki ziyareti sırasında Abdullah Gül’ün açıklamalarını eleştirdi

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, muhalefetin çatı adayı olacağı, Saadet Partisi’nden cumhurbaşkanı adayı olacağı gibi iddialar üzerine bugün gazetecilere açıklamalarda bulundu. Abdullah Gül, geniş bir mutabakat olursa aday olabileceğini söylediğini belirterek, “Temel Bey’in girişimleri sonucunda geniş bir mutabakat olmadığı ortaya çıkmıştır. Adaylığım söz konusu değildir.” dedi. Gül’ün açıklamalarına siyasetten ilk yorumlar gelmeye başladı.

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL’DEN ‘KARDEŞİM ERDOĞAN’ VURGUSU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamalarıyla ilgili, “Kardeşlik hukuku, vefa duygusu ve siyasi ahlak, ‘Kardeşim Gül’ hitabına, ‘Kardeşim Erdoğan’ mukabelesinde bulunmayı gerektirirdi.” değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık Ardahan’da yaptığı açıklamada, “Abdullah Bey ülkenin cumhurbaşkanlığını yapmış, Ak Partinin kuruluşunda bulunmuş, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve en son Cumhurbaşkanlığı yapmış olan bir şahsiyettir. Biz isterdik ki Abdullah Beyin isminin Ak Parti’den başka hiçbir şekilde anılmaması, ama siyasette su akar yatağını bulur. Siyasette mühendislik hesaplarının çalışmadığı çok bellidir. Mühendislik projelerinin siyasette daha önce denendiğini biliyoruz, ama siyasetin kendi bir doğası var. Siyasetin tabii bir akışı var. Bu tabii akışın dışındaki her proje akamete uğramaya mahkumdur. Bugün Abdullah Bey’in üzerinde oluşturulan projenin de akamete uğraması kaçınılmaz. Biz tabi kendi yolumuza devam ediyoruz. Biz kendi adayımıza güveniyoruz. CHP´nin ve diğer partilerin hangi adayı çıkartacağı bizim için önemli değil. Kendine güvenenin başkasının adayına göre hesap yapması olur mu? Bizim şu anda maçın tek favorisi diyebileceğimiz bir adayımız var. Dolayısıyla muhalefet ve diğer partiler hangi projeleri üretirseler üretsinler, milletin zorlama gördüğü projeleri, milletin desteğinin olmayacağını çok iyi biliyoruz.”dedi.