ABD’ye ‘yalan’ sitemi: Trump Obama’yla aynı istikamette

0
erdogan, trump, obama
erdogan, trump, obama

erdogan, trump, obama
erdogan, trump, obama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YPG terör örgütünün maymuncuk gibi olduğunu söyleyerek, “Nerede ne yapacakları belli olmaz. Türkiye’nin böyle bir maymuncuğa ya da böyle bir maşaya ihtiyacı yok” dedi. Erdoğan, YPG-Esad işbirliği iddialarıyla ilgili konuşmasını “Rusya’nın ya da İran’ın o türden hareket tarzı benimseyeceklerine ihtimal vermek istemiyorum” diyerek tamamladı. Münbiç konusunda da ABD’ye sert tepki gösteren Erdoğan, “Maalesef Obama bu hususta bize yalan söyledi. Şu an Trump yönetimi de, maalesef, görünüşe göre aynı istikamette ilerliyor” açıklamasını yaptı.

Vatikan-İtalya temaslarını kendisini izleyen gazetecilere değerlendiren Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

ABD’ye ‘yalan’ sitemi: Trump Obama’yla aynı istikamette1915 SİYASİ MALZEME OLMASIN

“PAPA Françesko’yla görüşmeleri sürdürme, irtibatı kesmeme konusunda da mutabık kaldık; barışa yönelik, dünya barışına yönelik ne gibi adımlar atabileceğimizi telefon diplomasisi aracılığıyla temas kurmak suretiyle de olsa çözümler üretme kararlılığımızı ifade ettik. Onların da bu konudaki hassasiyetleri bizleri memnun etti. Papa’yla görüşmemde, 1915 olayları konusundaki hassasiyetimizi de aktardım. Bunun tarihçilere bırakılmasından, siyasi malzeme yapılmamasından yana olduğumuzu anlattım.

KUDÜS İÇİN BERABER ÇALIŞMALIYIZ

(Kudüs meselesi) Papa Françesko’nun bu hususta kararlı olduğunu gördüm. Kudüs, hem Müslümanlar hem Hıristiyanlar hem Museviler için kutsal bir şehir. Papa’ya göre de şehrin statüsünün korunması gerekiyor. O da ABD’nin attığı adımın yanlış olduğunu söylüyor. Kendisine, ‘Siz 1 milyar 200 milyonluk Katolik dünyasının ruhani liderisiniz, an itibarıyla ben de 1 milyar 700 milyonluk İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanıyım. Kudüs’ün statüsünün muhafaza edilmesi için beraberce çalışmalıyız. Katolik dünyasına bu doğrultuda sizin vereceğiniz mesajlar önemli’ dedim. Türkiye’de ya da farklı yerlerde uluslararası toplantılar düzenleyerek bu işi diri tutmanın önemli olduğunu düşünüyorum.
(Zeytin Dalı harekâtında tankı vuran silahın menşei) İncelemeler devam ediyor. ABD bahsettiğiniz iddiayı reddediyor, kabul etmiyor. Genelkurmay Başkanımdan incelemenin sonucuna dair henüz bir bilgi gelmedi. Netice ortaya çıktığı anda bunu kamuoyumuzla paylaşırız.