Açık artırma tarihinde bir ilk: Picasso’nun tablosu blok zincir varlığı ‘tokenlerle’ satılacak

0

Ünlü İspanyol ressam Picasso’ya ait bir tablonun İsviçre’de yapılacak bir açık artırmada satılacağı ve tüm satış işlemlerinin “bir blok zincirde var olan birim değer olan” Tokenlerle yapılacağı kaydedildi.

İsviçre merkezli Sygnum adlı bankanın yapacağı satış işleminden yaklaşık 4 milyon İsviçre Frangı (3.6 milyon euro) gelir elde edilmesi bekleniyor.

Picasso’nun “Fillette au beret” (bereli kız) adlı 65’e 54 santimetre boyutlarındaki tablosunun 1964 yılında yapıldığı ve açık artırmanın Sygnum ile birlikte yatırım şirketi Artemundi ile ortaklaşa gerçekleştirileceği kaydedildi.

Sygnum’dan yapılan açıklamada, “Picasso’nun veya herhangi bir sanat eserinin mülkiyet hakları ilk kez bir banka tarafından halka açık bir blok zincirle satılacak. Yatırımcılar bu işlemi Art Security Tokens’da (ATSs) hisse satın alarak yapacak” ifadelerine yer verildi.

Müzayedeye katılmak için Sygnum Bank’ın e-ticaret platformundan en az 5 bin İsviçre Frangı değerinde Token satın alınması şartı aranıyor.

Picasso’nun “Fillette au beret” adlı tablosu en son 2016 senesinde Uppsala Auktionskammare Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarılmış ve yaklaşık 2.2 milyon euroya satılmıştı.

Sygnum’un verilerine göre dünyada her sene 60 milyar değerinde antika eser müzayede salonlarında satılıyor.