‘Air Force One’a karşı! Korku dolu kaçış 7 dakika sürdü

0

Takvimler 1974 yılını gösterirken Başkan Richard Nixon, Orta Doğu turu kapsamında bir dizi liderle görüşecekti. Şüphesiz bu görüşmeler arasında en dikkat çekici olanı ise Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile yapılacak olandı. Ancak başkanlık uçağı Air Force One’ın her iki tarafında da neden geldikleri belli olmayan Suriye jetlerini gördüğünde yüzündeki tebessüm yerini endişe dolu bakışlara bıraktı.
Günümüzde ortalama 17 bin uçak aktif olarak yerde ve havada seyir halinde bulunuyor. Hava trafiğinin bu kadar yoğun olmasına rağmen bazı uçaklar bu yoğunluktan sıyrılarak birçok kişi tarafından ayırt edilebiliyor. Bunlardan birisi de havalandığı zaman takip uygulamalarında çoğu zaman en çok takip edilen uçak olan ve başkanların tarafından kullanılan ‘Air Force One’ çağrı koduna sahip başkanlık uçağı.

Başkan Joe Biden tarafından kullanılan 2 bin 8000 kuyruk numaralı Air Force One Takvimler 1943 yılını gösterdiğinde İkinci Dünya Savaşı’nın gidişatı müttefik devletlerden yana ağır basmaya başlamıştı. Müttefik liderler, Fas’ın başkenti Kazablanka’da toplanacak, savaştaki son durumu ve savaş sonrasında tesis edilecek düzeni konuşacaktı. Özel uçağı bulunmayan Başkan Franklin D. Roosevelt bu konferansa Pan Amerikan Havayolları’na ait Boeing 314 Clipper uçağıyla gitti, görevi sırasında uçak kullanan ilk Başkan oldu. Başkanın özel bir başkanlık uçağıyla yurt dışı gezilerini gerçekleştirmesi için yapılan ilk çalışmalar, Roosevelt’in Kazablanka ziyaretinden hemen sonra başladı. İlk etapta hava kuvvetleri bünyesinde bulunan uçaklar modifiye edilerek bu ihtiyacın giderilmesi hedeflendi. Air Force One’ın günümüzdeki bilindik boyamasına kavuşması ise Başkan John F. Kennedy döneminde oldu.

NIXON’IN SURİYE ZİYARETİNDE YAŞANDI

1962 yılında göreve başlayan Boeing 707, ‘VC-137C’ olarak tanımlandı. Başkanlık uçakları, 1990’lı yıllardan itibaren Boeing 474 tipi uçaklarla değiştirildi. Günümüzde özel olarak tasarlanmış 2 Boeing 747, başkanların gerçekleştirdiği ziyaretlerde görev almaya devam ediyor. Bu özel uçaklar, zaman zaman karıştıkları olaylarla da kendine gündemde yer buluyor. Bu olaylardan biri ise 1974 yılında Başkan Richard Nixon’ın Suriye ziyaretinde yaşandı.

HEDEF GERİLEN İLİŞKİLERİ DÜZELTMEKTİ

1967 yılı Orta Doğu coğrafyasının bir kez daha savaşla iç içe geçtiği bir yıl oldu. İsrail ile Arap komşuları Mısır, Ürdün ve Suriye arasında yaşanan savaş, binlerce kişinin ölümüne sebep oldu ve bölgedeki gerilimi tekrar zirveye taşıdı. Yaşanan bu gelişmeler, küresel çapta da birçok gelişmeye sebep oldu ve İsrail ile yakın bir müttefiklik ilişkisi geliştiren ABD, Mısır, Ürdün ve Suriye ile diplomatik ilişkilerini tamamen dondurdu. Ancak 1970’li yıllarla beraber savaşan taraflar arasında imzalanan antlaşmalar, ABD’nin Mısır, Ürdün ve Suriye ile olan ilişkilerini tekrar hareketlendirdi.

1 Mayıs 1974’te İsrail ile Suriye arasında imzalanan ateşkes antlaşması Washington tarafından memnuniyetle karşılandı ve bu gelişme ABD ile Suriye arasındaki üst düzey diplomatik temasların tekrar başlatılması için bir fırsat oldu. Nixon yönetimi birbirleriyle kanlı bıçaklı olan iki ülke arasında yapılacak bir ateşkesin tüm bölgeyi olumlu etkileyeceğini ve Orta Doğu’da var olan gerilimi azaltacağını düşünüyordu. Bir Arap ülkesinin İsrail ile barışa uzanabilecek bir adım atması diğer Arap ülkelerini de harekete geçirebilir ve bu sayede bölgede barış sağlanabilirdi. Başkan Nixon, ilişkileri düzeltmek adına Suriye’yi de içine alan bir Orta Doğu turu yapmaya hazırlanıyordu.

SURİYE UÇAKLARIYLA BURUN BURUNA GELDİ

15 Haziran 1974’te ise dünya, tarihi bir diplomatik görüşmeye şahitlik etmeye hazırlanıyordu. Air Force One, Başkan Richard Nixon’ı Suriye’nin başkenti Şam’da yapılacak olan diplomatik görüşmelere götürmekle görevlendirilmişti. Uçak herhangi bir sorunla karşılaşmadan Suriye hava sahasına girmeye hazırlandığı sırada aniden ortaya çıkan Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Air Force One’ın yanında belirdi. Pilotlar, bu beklenmeyen gelişme karşısında ilk anlarda şaşkınlık yaşamış olsa da kısa sürede toparlandı ve ikonik uçak, özel yolcularını korumak için kaçınma manevraları yapmaya başladı.

7 DAKİKA BOYUNCA KAÇMAYA ÇALIŞTI

İçinde Başkan Richard Nixon’un da bulunduğu uçağın deneyimli birinci pilotu ve aynı zamanda komutanı,Albay Ralph Albertazzie, bir saldırıya uğrayacaklarını düşünerek yaklaşık 7 dakika boyunca Suriye jetlerinden kaçmaya çalıştı. Uçak bu sırada sert bir şekilde sağ tarafa doğru döndü ve dik bir dalış da dahil olmak üzere bir dizi manevra yaptı. Albertazzie, olası bir saldırı ihtimalini düşünerek hareket ediyor olsa da aslında gerçek çok başkaydı. Air Force One, kendisine yaklaşan Suriye savaş uçaklarından kaçınma manevraları yaparak uzaklaşmaya başladığında Suriyeli pilotlar ilk etapta yaşananlara anlam veremedi. Başkanı havada karşılamak ve Air Force One’a Şam’a kadar eşlik etme görevi verilen pilotlar, durum hakkında bağlı bulundukları hava üssünü bilgilendirdi ve karmaşanın sebebi kısa süre sonra ortaya çıktı.

KİMSE HABERDAR DEĞİLDİ

Halihazırda Şam’da bulunan Beyaz Saray yetkilileri, Suriye Hava Kuvvetleri’nin Air Force One uçağına refakat edeceği konusunda bilgilendirilmişti. Fakat başkanlık uçağında bulunan kimse, böyle bir karşılama yapılacağından haberdar değildi. Durumun farkına varan yetkililer, derhal uçakla temasa geçti ve devasa Boeing 707, Suriye uçaklarından kaçınmaya çalışırken bir anda yanında beliren Suriye uçaklarının düşman olmadığı, uçakların sadece karşılama ve refakat için geldiği konusunda bilgilendirildi.

KORKU DOLU ANLARI ANLATMADI

Yanlış anlaşılmanın düzeltilmesinin ardından Air Force One, güvenli şekilde Suriye’nin başkenti Şam’a iniş gerçekleştirdi. Nixon, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad tarafından gösterişli bir törenle karşılandı ve iki lider yapacakları görüşme için başkanlık sarayına doğru hareket etti. Richard Nixon, gökyüzünde yaşanan korku dolu anları hiçbir zaman halka açık bir toplantıda anlatmadı. Fakat muhabir ve yazar olan Kenneth Walsh’la yaptığı bir sohbet sırasında yaşananların kendisi için gerçekten korkutucu olduğunu söyledi.

İLİŞKİLER UMUT EDİLDİĞİ GİBİ GELİŞMEDİ

İki lider görüşmeler sırasında ülkeleri arasındaki ilişkilerin yeni bir döneme girdiği konusunda umutlu olduğunu söylemiş olsa da görüşmeden sonra ilişkiler umut edildiği gibi gelişmedi. Nixon, Suriye ziyaretinden birkaç ay sonra, Watergate skandalı sebebiyle 9 Ağustos 1974’te görevinden istifa etti. Hafız Esad’ın iktidarı ise 2000 yılında bir kalp krizi geçirip hayatını kaybedene kadar devam etti. Babasının ardından iktidara oturan Beşar Esad yönetimindeki Suriye, geçtiğimiz 10 yıl içinde başlayan bir iç savaş sonucunda geleceği belirsiz bir ülke haline geldi ve Orta Doğu’nun önemli kriz noktalarından birisi oldu.