Ali Koç açıkladı!

0

Spor Toto Süper Lig’deki takımların yer aldığı Kulüpler Birliği Vakfı’nın İstanbul’daki kritik toplantısı sona erdi. Vakfın başkanı olan Ali Koç, toplantı sonrasında basın mensuplarının karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Ligden çekilen Gaziantep FK ve Hatayspor’un maçlarının geçersiz sayılması hakkında oylama yapan kulüplerden 7’si ligden çekilen takımların maçlarının geçersiz sayılmasını istedi. 4 kulüp ise buna karşı çıktı.

“7 KULÜP BİR GÖRÜŞÜ SAVUNDU”

Koç, “Toplantımızı yaptık. 12 kulübümüz katıldı. Mazereti olan arkadaşlarla da bugün istişare ettiğimiz konuları yazıyla sorduk, cevap bekliyoruz. 7 kulüp bir görüşü savundu, 4 kulüp başka görüşü savundu. Toplantıda 12 kulüptük, Hatayspor görüş bildirmek istemedi. 31 Mart’a kadar görüşümüzü TFF’ye bildireceğiz” ifadelerini kullandı.

MAÇLAR SAYILSIN İSTEYEN KULÜPLER

Fenerbahçe
Galatasaray
Giresunspor
Kayserispor

MAÇLAR SAYILMASIN İSTEYEN KULÜPLER

Adana Demirspor
Ankaragücü
Antalyaspor
Beşiktaş
İstanbulspor
Kasımpaşa
Trabzonspor

PUANLAR SİLİNEBİLİR

Kulüpler Birliği’nin oylama sonrası TFF’ye bildireceği görüş mektubu sonrasında, federasyon toplantıda alınan çoğunluk karara uyarsa Süper Lig’de, kararın açıklanacağı haftaya kadar olan puan durumu değişecek. Hatayspor ve Gaziantep FK maçlarından puan alan ekiplerin puanları düşürülecek.

Ali Koç’un açıklamasındaki diğer ifadeleri şöyle;

PLAY-OFF KONUSU

“Play-off konusu, basında gündeme geliyor. Burada etraflıca bir tartışma olmadı. Sezonun önemli bölümünün bittiği noktada, böyle radikal bir değişikliğe gitmek ne kadar mantıklı, emin değilim.”

YABANCI OYUNCU SINIRLAMASI

“Yabancı kuralı konusunda bizim arzumuz, bu konunun netliğe kavuşturulması ve 5 yıl boyunca uygulanması. Ancak deprem nedeniyle bu olmadı. Bizim gibi diğer kulüpler de önümüzdeki sezonun planlamasını yapıyorlardır. Pek çok kulüpte sözleşmesi bitecek oyuncular var. Görünen o ki, önümüzdeki sezonda uygulanabilecek bir somut bir yabancı kuralı planı yok. Ancak bizim acelemiz de yok. Önemli olan doğrunun yapılması. Görüşlerimizi federasyona ilettik. Bu görüşler çerçevesinde federasyonla bir çalışma yaptık. Onlar bize yaptıkları çalışmayı sunacak ve bu çalışma çerçevesinde 2024/25 sezonu itibarıyla nasıl bir planlama yapılacağı kararlaştırılacak.”