Almanya’da Covid-19 aşısı olana bedava döner kabap kampanyası başlatıldı

0

Berlin’de vatandaşların Covid-19 aşısı yaptırmalarını teşvik etmek amacıyla “ücretsiz döner kebap” kampanyası başlatıldı.

Şehrin ünlü kebap lokanta zincirlerinden Kaplan Döner’in yerel sağlık otoriteleriyle yaptığı anlaşma sonrası vatandaşlar, şehrin merkezi bölgelerinden Leopoldplatz Meydanı’nda randevu almadan ilk doz koronavirüs aşısı yaptırarak ücretsiz döner kebap alabiliyor.

Almanya’da bir hafta sürecek Covid-19 aşı kampanyasına kebap dükkanları, spor mağazaları ve Berlin Hayvanat Bahçesi de, vatandaşlara ücretsiz bilet ya da indirim kuponları vererek destek oluyor.

Kaplan Döner’in sahibi Remzi Kaplan, bu kampanya için Berlin Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı ile görüştüklerini ve vatandaşların bu uygulamadan memnun olduklarını belirtti.

Aşı kampanyasına destek olabildikleri için oldukça mutlu olduklarını ifade eden Kaplan, “Berlin’deki nüfusun sadece yüzde 60-62’si aşı oldu. Biz de bu konuda ne yapabiliriz diye düşündük. Aklımıza bu fikir geldi. İnsanlar bu kampanyayı beğendiler ve gelip burada sıraya girdiler.” ifadelerini kullandı.

Hedef, bir çadırda günde 300 kişiyi aşılamak
Bu kampanyayla günde en az 300 kişiyi aşılamayı hedeflediklerini ifade eden Kaplan, “Eğer özel bir hastalığı yoksa herkes aşı olmalı. Bu bizim için de oldukça önemli. Ben kampanyaya sonuna kadar destek veriyorum.” diye konuştu.

Döner kebap Türkiye çıkışlı bir yiyecek olsa da Almanya’da yaşayan gurbetçi Türkler tarafından Avrupa’da oldukça popüler bir hale getirildi. Döner kebap şu anda Almanya’da fast-food olarak en çok tüketilen yiyeceklerin başında geliyor. Berlin’de hizmet veren yaklaşık 1500 döner lokantası her gün 40 ton et döneri tüketiciyle buluşturuyor.