Amerika Seri Bombacısını Buldu

0

Federal soruşturma bürosu yetkilileri, Demokrat partinin önde gelen ve Başkan Trump’ı eleştiren isimlerine gönderilen bombalı paketler konusunda soruşturmayı Florida eyaletine yoğunlaştırmıştı. Gözaltına alınan zanlı 56 yaşındaki Cesar Sayoc.

Brooklyn/New York doğumlu olan Cesar Sayoc Florida’da büyümüş. Resmi kayıtlardan Cesar Sayoc’un aile içi şiddet, hırsızlık sebebiyle çok kez gözaltına alındığı anlaşılıyor. 2002 yılında bomba kullanma tehdidinde bulunduğu ve bu sebeple gözaltına alındığı belirtiliyor.

Cesar Sayoc’un Facebook hesabında ismi Cesar Altieri Randazzo. Cesar Sayoc’a ait sosyal medya hesaplarında yer alan fotoğraflar ve videolarda, Sayoc’un 2016 yılı Ekim ayında Trump’ın mitingine katıldığı anlaşılıyor.

Sosyal medyada da paylaşılan karelerde Sayoc’un Trump’ın kampanyasıyla özdeşleşen MAGA (Make America Great Again) şapkasıyla poz verdiği, Facebook hesabından da Hillary Clinton karşıtı ve Trump yanlısı grupların aralarında bulunduğu muhafazakar bazı Facebook sayfalarını beğendiği görülüyor. Sosyal medya hesapları üzerinde yapılan ilk analize göre Cesar Sayoc’un aşırı sağcı veya ırkçı bir grupla bağlantısı henüz tespit edilmiş değil.

Şüpheliye ait olduğu üzerinde durulan üzeri çıkartma dolu beyaz bir minibüs de ele geçirilmişti. Sosyal medyada paylaşılan kareler ve görüntülerde minibüsün üzerinde Başkan Trump ve Başkan Yardımcısı Pence’in çıkartmaları, amerikan bayrağı çıkartmaları ve Cumhuriyetçi Parti amblemleri görülüyor.

Trump: “Sorumlu ya da sorumlular hesap verecek”

Başkan Trump soruşturmayla ilgili bazı ayrıntılar ortaya çıktığı dakikalarda Beyaz Saray’da Genç Siyah Liderler Zirvesi kapsamında bir grubu ağırlıyordu. Konuşmasında önce şüpheli paket olaylarına değindi. Olay için “Terörize eden eylemler” ifadesini kullandı. Bir kez daha “Bu olayların ülkemizde yeri yok” mesajını verdi, “Sorumlu ya da sorumlular kimse hesap verecekler” dedi.

Trump gün içersinde Twitter’dan paylaştığı mesajda olayların Cumhuriyetçi adayların seçmen kazanmak için yürüttüğü başarılı faaliyetlerden dikkati başka yöne çektiğini savunmuştu.Trump “Cumhuriyetçiler hem erken kullanılan oylarda ve anketlerde o kadar başarılılar ki, şimdi bu “bomba” olayı meydana geliyor ve ivme yavaşlıyor. Olanlar çok talihsiz. Cumhuriyetçiler çıkın ve oy verin” mesajını paylaşmıştı.

Şimdiye kadar en az 12 adrese şüpheli paket gönderildi. Son paketlerin hedefinde Demokrat Parti bağışçılarından Tom Steyer, New Jersey’nin Demokrat Senatörü Cory Booker ve Amerika’nın Ulusal İstihbarat Ajansı’nın eski Direktörü James Clapper vardı.

Clapper’a gönderilen şüpheli paket New York City’de postanede fark edildi. James Clapper Başkan Trump’ın eleştirilerinin hedefindeki CNN televizyonunda sık sık yorumcu olarak katılan bir isim. James Clapper CNN’de katıldığı yayında olay için “Kesinlikle yurtiçi terör vakası. Bu konuda bir soru işareti yok. Bu olay yönetimi eleştiren kişileri susturamayacak” dedi.

Demokrat Parti bağışçısı olan Californialı Tom Steyer de Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın azledilmesi çağrısı yapan reklam filmleriyle biliniyor.

Şüpheli paketlerin hedeflerinden biri Trump’a yönelik ağır eleştirileri ile bilinen ve hatta Trump için daha önce “ulusal felaket” ifadesini kullanan oyuncu Robert De Niro’ydu. De Niro olay sonrası yaptığı yazılı açıklamada, “Tanrı’ya şükür ki kimse yaralanmadı. Cesur güvenlik güçlerine ve polise bizi korudukları için teşekkür ediyorum. Bombalardan daha güçlü olan bir şey var, o da oyunuz. Herkes oy vermeli” mesajını verdi. (VOA)