Amerika`da Otomobil aşkı ile geçen ömürler..

0

Özellikle erkeklerin dünyasında otomobillerin yeri hep farklı olmuştur. Bunun tek bir nedeni olduğunu söyleyebilmek güç. Otomobil sevdası, romanlara konu olabilecek kadar derin bir duygu. Recaizade Mahmut Ekrem’in 1898 yılında yayımlanan unutulmaz eseri, “Araba Sevdasi” adlı romanından günümüze kadar geçen yıllarda bu sevda, arabadan otomobile doğru pek çok şekiller değiştirmiş olsa dahi, otomobil denildiğinde akan sular durmaya devam ediyor.

İşte bu sevdanın peşine düşmüş iki insanın ilginç serüvenlerini de sizlerle paylaşalım istedik. Hikayemizin kahramanları, New York, New Jersey, Connecticut, Pennsylvania eyaletlerine satış ve servis sunan INTERSTATE TOYOTA isimli otomobil yetkili bayisinin üst düzeydeki yöneticileri olan, Ercan Keklik ve Sedat Erol…

Ercan Bey’in merhum babası, 1960’li yıllarda Turkiye’de, Amerikan otomobillerine ait parçaların ithali ve satışı ile meşgul olan bir ticaret adamıdır. Hal böyle olunca, oğlu Ercan’da bal kavanozuna düşmüş arı misali, mutlu bir çocukluk dönemi yaşamış.

Sedat Bey’in durumu da farklı sayılmaz. Çocukluğu, otomobilin kutsal toprakları denilen, Almanya’da geçtiğinden olsa gerek, otomobillere sadece bir araç gözü ile bakamadığını söylüyor.

AT- Ercan Bey, yoğun temponuzun arasında, bizimle böyle bir görüşme imkanı sağladığınız için teşekkür ediyoruz. Amerika’da yaşayan Türkler hemen her sektörde başarılı girişimlere imza atiyorken, yetkili bayi seviyesinde otomotiv sektöründe sizden başka vatandaşımıza rastlayamadık. Bunun nedenini bize anlatabilir misiniz?
EK- Öncelikle, böyle bir araştırmayı yaparken, bizlerle de paylaştığınız için, ben de sizlere teşekkür ediyorum. Evet, üzülerek kabul etmem gerekirse, sizin de belirttiğiniz gibi, otomotiv sektörünün yetkili bayilik sahasında henüz bizden başka Türk yatırımcı bulunmuyor. Bunun başlıca nedeni, otomobil üreticisi ana firmaların, sadece yatırım-sermaye gücüne odaklı olmamaları geliyor. Daha basit ifadeyle, otomobil yetkili bayiliği için salt para gücü, kesinlikle yeterli bir done değil.

AT- Bunu biraz daha açabilir misiniz?
EK- Elbette, günümüzün küresel ve bölgesel perakende satış felsefelerini belirleyen faktörlerin en başında, paradan çok önce bilgi birikimi, kurumsal kimliği temsil yeteneği, gelişime açık, bu manada müşteri ilişkileri ve satış sonrası müşteri memnuniyetinde devamlılık sağlayabilmek geliyor.

AT- Peki bunu sağlayabilmek için neler yapmak gerekiyor Ercan Bey?
EK- (Gülümseyerek) Çok klasik bir cevap gibi görünse de, işini severek yapabilmek her şeyin başında olmaya devam ediyor. Bundan sonrası ise, araştırmacı, yeniliklere açık, sürekli çabalayan, takipçi, yılmayan bir mesai ortamı yaratabilmek. Ve inanın, bu söylediklerimi bir araya getirdiğinizde, başarı kapıdan değil bacadan giriyor.

AT- Güzel bir benzetme…
EK- Bakınız, biz INTERSTATE TOYOTA olarak, Toyota Motor Sales, U.S.A. İnç. tarafından çok titizlikle yapılan elemelerin sonunda verilen, Toyota Star Sale ödülünü üst üste ve tüm ABD dahilindeki toplam 1200 Toyota bayisinin arasından çıkarak almaya hak kazandık ve Toyota’nin, ABD marketine girdiği 1957 yılından bugüne kadar geçen 60 yıllık sürede, bizden başka örneği daha yok. Bunu bize söylediklerinde, yaşadığımız gurur ve onurun tarifi, yanaklarimizdan akan göz yaşlarında gizli. 2016 yılında 6743 adet araç satmış olmak, aslında sayılardan çok ötede bir his. Zaten bu ödül de, sadece en çok otomobil satan bayilere verilen sıradan bir ödül değil.

AT- Sedat Bey, eminiz ki, siz de Ercan Bey’in duygu ve düşüncelerine katılıyorsunuz. Peki, sizce Amerika’da yaşayan vatandaşlarımız ihtiyaçları olan araçları alırken nelere dikkat etmeliler?

SE- Günümüzde ve özellikle Amerika’da otomobil tartışılmaz bir ihtiyaç. Bununla birlikte, otomobil sahibi olmak bazen başlı başına bir problem, hatta stres nedeni olabiliyor. Bütçe, peşinat, kredi notu, sigorta, marka-model seçimi, yakıt tüketimi, ikinci el araçlardaki bilinmezlikler bir araya geldiğinde, vatandaşlarımız içinden çıkılamayan sorunlar yumağı ile karşı karşıya kalıyorlar.

İşte tam da bu noktada, otomobil satıcısının yetkinliği, etik değerlere bağlılığı önemli birer rehber. Yeni veya kullanılmış araç alırken, takas ederken vatandaşlarımızın kurumsal kimliği olan müesseseleri tercih etmeleri her açıdan en doğrusudur. Zira, edindikleri aracın varsa garantisi, bakımı vb. pek çok detayın kanuni hakları dahilinde ve ciddi şekilde güvence altında olabilmesi için, kurumsallık vazgeçilemez bir unsur.

AT- Son olarak, Amerika’da yaşayan vatandaşlarımıza bir mesajınız var mi?
EK- Tüm vatandaşlarımıza, Amerika’daki özel, iş, okul yaşamlarında sağlık ve başarı dolu günler diliyorum. Sadece Toyota değil, farklı markalarda araçların tedariği, Turkiye’ye ithali konularındaki tecrübemizle her zaman yanlarında olduğumuzu bilmeleri isteriz.

SE- Ben de aynı dileklerimi iletiyorum. Bu vesile ile INTERSTATE TOYOTA olarak, vatandaşlarimizi birer müşteri olarak görmedigimizin de altını çizmek isterim. Az önce de belirttiğim üzere, araç satın alımı veya lease tercihlerinde karşılaştıkları sorunların çözümü yolunda kapılarımız hepsine açık.

Interstate Toyota
411 NY-59
Monsey, NY 10952
Sedat Erol – +1(201)406-8466
www.interstatetoyota.net/