Avrupa’da sel felaketi: Can kaybı 150’yi aştı, yüzlerce kişiden halen haber alınamıyor

0

Almanya ve Belçika’da şiddetli sağanak yağış ve seller nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Almanya’da can kayıpları 133’e yükselirken, Belçika’da 23 kişinin öldüğü belirlendi.

Belçika’da bu sabah 8 ceset daha bulundu ancak bunların daha önce öldükleri açıklanan 23 kişiye dahil olup olmadığı belirtilmedi. Yaklaşık 700 kişinin yaralandığı Almanya’da yüzlerce kişiden de hala haber alınamıyor.

Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da Çarşamba gününden bu yana devam eden sağanak yağış ve sellerin yarattığı felaketin bilançosu giderek ağırlaşıyor.

Sel felaketinin en fazla etkilediği Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde en az 90, Kuzey Ren-Vestfalya’da da en az 43 kişinin yaşamını yitirdiği belirlendi.

Koblenz polisi, toplam 618 yaralının tedavi algında olduğunu ve bu sayının daha da artabileceğini bildirdi. Felaketin üzerinden 2 gün geçmesine rağmen hala çok sayıda kişiden haber alınamıyor. Polis, can kayıplarının daha da artabileceğini belirtiyor.

Cuma akşamı Rur Nehri üzerindeki bir barajın yıkılması üzerine, Kuzey Ren -Vestfalya’daki Ophoven bölgesi boşaltıldı. Bölgede yaşayan yaklaşık 700 kişi, evlerinden çıkarılarak güvenli bir yere yerleştirildi.

Almanya yetkililere göre, barajın yıkılmasına, sınırın karşısında Hollanda’nın aldığı önlemler neden oldu. Hollanda’nın su baskının önlemek amacıyla Rur ve Maas nehirlerine giden noktalardaki vanaları kapatması, Almanya’daki baraj sularının birikmesine neden oldu.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier bugün öğleden sonra, felaketin en fazla hissedildiği yerlerden biri olan Rhein-Erft bölgesini ziyaret edecek. Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Başbakanı Armin Laschet ile bölgeyi gezecek olan Steinmeier, yetkililerden bilgi alacak.

Birlik partilerinin, Angela Merkel’den boşalacak başbakanlık görevine aday gösterdiği NRW Başbakanı Armin Laschet, felaketle ilgili çalışmalar sırasında iklim değişikliği önlemleri konusunda eleştirilere de hedef oluyor.

İklim politikasının seçim kampanyasının daha sonraki bir noktasında düzgün bir şekilde tartışılacağını savunan Laschet, “Fakat şu anda insanların ilgilendiği şey, önümüzdeki on ila 20 yıl içinde ne olması gerektiğine dair teorik tartışmalar değil. Bu tür felaketlerin tekrar tekrar olduğunu öğrenmemiz gerekecek. Bugün Almanya’da sıfır karbondioksit salacak olsak bile, bu tür hava olayları yine de başımıza gelebilir” dedi.

Hollanda’da tehlike devam ediyor
Sağanak yağış ve seller nedeniyle şu ana kadar 23 kişinin yaşamını yitirdiği Belçika’da, ülkenin doğusundaki nehirlerdeki su düzeyinin Cumartesi sabahından itibaren düşmeye başladığı bildirildi.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo (Açık VLD) ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, çalışmaları yerinde izlemek amacıyla felaketin etkilediği Rochefort”a gitti.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, şiddetli sağanak yağış be sellerin, iklim krizinin bir sonucu olduğunu düşünüyor.

Hollanda’da ise, ülkenin güneyinde Ren nehrinin kollarındaki su seviyesi en yüksek düzeye ulaştı. Çok sayıda evin boşaltıldığı Roermond ve Venlo kentleri hala su baskını tehdidi altında.

Cumartesi akşam saatlerinde nehirlerdeki su seviyesinin tamamen zirveye ulaşması bekleniyor.

Cuma günü evlerinden tahliye edilen 10 bin Venlo sakininin hala eve dönmesine izin verilmiyor. Roermond’da da çok sayıda kişi 2 günden bu yana evlerine dönemiyor.

Hollanda – Almanya sınırında askeri birliklerin yanı sıra, Hollandalı ve Alman gönüllüler de acil durum serlerinin oluşturulması için birlikte çalışıyor.

Almanya ve Belçika’da can kaybı neden yüksek?

Hollanda medyasına göre, Almanya ve Belçika’da çok sayıda can kaybı olmasına rağmen, şiddetli yağış ve seller Hollanda’da daha fazla tahribat yarattı.

Ancak su baskınlarına karşı, 25 yılda 10 milyar euro harcayan Hollanda, yaptığı önleyici hazırlıklar ve doğal yapısı sayesinde, yaşanan felaketi daha az can kaybıyla atlatabildi.

Almanya ve Belçika’da can kayıplarının yüksek olmasının nedeni, yerleşim yerlerinin konumundan kaynaklanıyor. Özellikle Almanya’da yüksek vadilerin eteğindeki tepeler arasına kurulan köy ve kasabalar, felaketten ağır biçimde etkilendi.

Uzmanlara göre, normalden 20 kat daha fazla yağan yağmur sırasında, sel suları kısa sürede alçak bölgelere inerek, 10 dakika içinde 2 – 3 metre yüksekliğe ulaştı. Bu durumda evlerin zemin katlarında yaşayanların çok fazla kurtulma şansı bulunuyor.

Biriken sel sularının alt katlardaki kapıların açılmasını engellediğini vurgulayan uzmanlara göre, zemin katlarda yaşayanların kurtulması giderek imkansız hale geliyor.

Almanya ve Belçika’da kaydedilen ölümlerin büyük bölümünün bu nedenle yaşandığı belirtiliyor. Almanya’da sel sularının yarattığı heyelan da, can kayıplarının artmasında etkili oldu.

Bakım evindeki 12 engelli sel sularında boğuldu
Koblenz polisinden yapılan açıklamada, “ölü sayısının daha da artmasının beklendiği” belirtildi.

Almanya medyasına göre, Ahrweiler ilçesine bağlı Sinzig köyündeki bir özel bakım merkezinde kalan 12 engelli, sel sularında boğularak öldü.

Bakım evi yöneticisi Stefan Möller, aniden bastıran sağanak ve seller nedeniyle, itfaiyenin binanın boşatılmasını istediğini ancak yan binada bulunan gece bekçisi engellilerin bulunduğu bölüme gidene kadar, suyun giriş çıkışları çoktan kapattığını söyledi.

Alman yönetici, yaşananları “korkunç” diye tanımladı ve çalışanlarının yaşadıkları travmaya rağmen diğer sakinleri güvenli hale getirmek için çalıştıklarını belirtti.

Yağmacılar gözaltına alındı
Almanya’daki bir polis sözcüsüne göre, Kuzey Ren-Vestfalya’da selin en fazla etkilediği Eschweiler ve Stolberg şehirlerinde dükkanları yağmalama girişiminde bulunan 5 kişi gözaltına alındı.

Yüzlerce polis Perşembe günü terk edilmiş evleri ve işyerlerini yağmadan korumak için görev başındaydı.

Sağanak yağışların devam etmesi nedeniyle Belçika ve Almanya’da barajlar ile çok sayıda evin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Sağanak yağışın en fazla etkili olduğu Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletleri ile Belçika’nın doğusu ve Hollanda’nın güneyi afet bölgesi ilan edildi.