Bakan Çavuşoğlu’nda NATO açıklaması

0

Resmi temaslar için Filistin’e giden Dıişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu F-16 sürecinin normal seyrinde ilerlediğini, NATO ile ilgili konuların bu gündemin dışında olduğunu söledi. Bakan Çavuşoğlu İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili olarak  “Somut adım atabiliriz dediler, yazılı mutabakat istiyoruz” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet yaklaşık 1.5 saat önce Tel Aviv’e indi, burada Türk bayrakları ile karşılandılar. Çavuşoğlu temaslarına Filistin’de başlama kararı aldı. Bakan Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak için gittiği Filistin’de CNN Türk’ten Dicle Canova’nın sorularını cevapladı.

Çavuşoğlu'ndan 'İsveç ve Finlandiya' açıklaması | soL haber

İKİ ÜLKEDEN HEYET ANKARA’YA GELİYOR

Çavuşoğlu Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurusu ve Türkiye’nin bu konudaki endişelerine ilişkin yaptığı açıklamada iki ülkeden heyetlerin bugün akşam saatlerinde Ankara’ ya geleceğini açıkladı.

Toplantı yarın yapılacak, 3’lü bir toplantı olacak. Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortak bir masada bir araya gelecek. Bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı telefon diplomasisinde gündeme geldi. Çavuşoğlu bir çalışma yapılması önerisi yapıldığını belirtti. Çavuşoğlu, “Finlandiya ve İsveç’in heyet göndermek istedi, Cumhurbaşkanımız da ‘Bizim her zaman önceliğimiz diplomasidir’ diyerek bu teklifi kabul etti.” dedi.