Bilim insanları Güneş yönünden gelen ‘kalp atışlarını’ yakaladı

0

Güneş atmosferindeki bir patlamada ortaya çıktığı düşünülen sinyaller, kalp atışını andıran bir düzende tekrarlıyor.Bilim insanları bu türden tekrarlayan radyo sinyallerinin hangi koşullarda ortaya çıktığını uzun süredir tartışıyor. Söz konusu sinyallerin meydana gelmesini sağlayan kesin süreçler henüz aydınlatılamadı. Ancak bu keşif, bilim insanlarının en azından Güneş yüzeyindeki “kargaşayı” anlamasını sağlayabilir Hakemli bilimsel dergi Nature Communications’ta yayımlanan araştırma makalesinin yazarlarından Sijie Yu, keşfi “beklenmedik” diye niteledi:

‘Bu kalp atışı örüntüsü, Güneş’teki olağanüstü şiddetli patlamalar sırasında enerjinin nasıl serbest kaldığını ve Güneş’in atmosferine nasıl dağıldığını anlamak için önemli’

Gökbilimciler kalp atışını andıran bu türden radyo sinyallerine “yarı periyodik atımlar” adını veriyor. Bilim insanları daha önce de Güneş yönünden gelen yarı periyodik atımlar tespit etmişti. Ancak yeni araştırmada ikinci bir sinyalin keşfedilmesi gökbilimciler için yeni ve beklenmedik bir durum oldu. Sinyaller ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Owens Vadisi Güneş Dizisi adlı gözlemevindeki radyo teleskopları tarafından yakalandı. Teleskop verilerini inceleyen araştırmacılar, sinyallerin her 10 ila 20 saniyede bir atım şeklinde tekrarladığını tespit etti.

5 KM YUKARIDAN GELİYOR

Sinyallerin kaynağını araştıran gökbilimciler sonunda bunların Güneş yüzeyinin 5 bin kilometre yukarısından geldiğini saptadı. Sinyallerin “korona” diye de bilinen Güneş atmosferinde meydana gelen C sınıfı bir patlama sırasında ortaya çıktığı düşünülüyor.