CIA’in Havana Sendromu raporu ortaya çıktı

0

Haberalma Teşkilatı (CIA) ‘gizemli hastalık’ olarak bilinen Havana Sendromu hakkında yeni açıklamalara imza attı. Açıklamada çoğunlukla diplomatlarda görülen hastalıkta yabancı bir gücün parmağı olmadığı sonucuna ulaşıldı. İlk kez Küba’da tespit edildiği için ‘Havana Sendromu’ olarak da bilinen hastalık ile ilgili CIA raporu ortaya çıktı. AFP’de yer alan sonra dakika gelişmesine göre, CIA, baş ağrıları ve mide bulantısı çeken diplomatların yabancı bir güç tarafından hedef alınmadığı sonucuna vardı.

2016 YILINDA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Havana Sendromu ilk olarak 2016 yılında Küba’da iki düzine CIA görevlisinin kafataslarında uğultu ve yoğun baskı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri yaşamasıyla ile ortaya çıkmıştı. Etkilenen diplomatlar üzerinde yapılan bir araştırma, bir tür beyin hasarı yaşadıklarını, ancak nedenini belirleyemediklerini buldu. Sendromun nedeni konusunda uzman bir fikir birliği olmamasına rağmen, çalışmanın ortak yazarlarından biri mikrodalga silahları ‘ana şüpheli’ olarak değerlendirmişti.

ÇOĞUNLUĞU DİPLOMATLAR, CASUSLAR VE ASKERLER

Bugüne kadar Vietnam, Avusturya, İngiltere, Küba ve Çin’in yanı sıra Washington DC bölgesinde onlarca kişi semptom yaşadıklarını bildirdiler. Soruşturma altında olan yüzlerce vaka bulunurken bunların yarısı casuslar, diplomatlar, askerler ve diğer yetkililerle ilgili. Hastalığın temel semptomları arasında migren ağrısı ve baş dönmesi yer alıyor. Rahatsızlık yaşayan Yetkililerin bir bölümü Avusturya’nın başkenti Viyana’da görev yapıyor. Viyana, uzun yıllardır Avrupa’nın diplomatik faaliyet merkezi olarak biliniyor. Aynı zamanda Soğuk Savaş yıllarından bu yana casusluk ve istihbarat ajanlarının görev merkezi olarak da tanınıyor.