Covid-19’u yıllar öncesinden bilen Gates’den yeni uyarı! İnsan yapımı olacak

0

Katıldığı bir etkinlikte gelecek yıllarda yaşanması muhtemelen bir pandemi hakkında konuşan Bill Gates, korkutucu bir açıklamada bulundu.
Dünyanın en zengin insanlarından olan, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Avustralya’nın Başkenti Sidney’de bir toplantıya katıldı. Gates toplantıda yaptığı açıklamalarla bir anda dünya gündemine oturdu. Söz konusu toplantıda Bill Gates, geçmiş dönemlerde yaptığı açıklamalara benzer bir açıklama yaparak bir sonraki pandeminin Kovid-19’dan daha zor geçeceğini bildirdi.

BİR SONRAKİ PANDEMİ İNSAN YAPIMI OLACAK

Buraya kadar her şey normal ilerlerken Bill Gates’in bir sonraki virüsün doğal değil insan yapımı olacağını söylemesi ise dinleyenlerin ağzını açık bıraktı. Açıklamalarının devamında Gates, dünya liderlerine bir sonraki virüse hazırlanmaları ve önceden plan yapmaları gerektiğini söyledi.

Öte yandan Bill Gates, pandeminin başından beri sıkı karantina kuralları uygulayan Avustralya’ya övgü yağdırdı. Gates, birçok ülkenin bu politikalarını uygulamaması sebebiyle mağdur olduğunu öne sürerek şunları aktardı:

Avustralya, erken uygulamaya koyduğu karantina kuralları sayesinde pandeminin aşısız geçen ilk yılını az kayıpla atlattı. Her 5 yılda bir dünya genelinde pandemi tatbikatları yapmalıyız. 1000 dolar karşılığında hayat kurtarabilirsiniz. Bunun kadar tatmin edici bir şey daha yok’


Gates söz konusu toplantıda yaptığı açıklamaları bir sonraki pandemide dünya devletlerinin birlikte çalışması gerektiğine parmak bastı. Gates, olası bir pandeminin tekrar yaşanması durumunda bunun dünya ekonomisine faturasının 10 trilyon dolar olacağını vurguladı.

KOVİD-19’DAN KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

2020 yılının başlarında tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 ilk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde görüldü. O tarihten beri söz konusu virüsten ölen kişi sayısı dünya genelinde 17 milyonu geçti.

TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınının Türkiye’de tespit edilen ilk vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart günü açıklandı. Ülkedeki virüse bağlı ilk ölüm ise 15 Mart 2020’de gerçekleşti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan 2020’de yaptığı açıklamada koronavirüs vakalarının tüm Türkiye’ye yayıldığını açıkladı. Aradan geçen 3 senede Türkiye’de toplam 101 bin kişi Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.