Cüneyt Çakır açıkladı: ‘Süper Kupa’daki kırmızı kart…’

0
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-08-09 06:31:33Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, MHK’nın 2018/19 sezonuna dair düzenlediği yaz seminerinde konuştu.

Süper Kupa finalinde oynanan Akhisarspor – Galatasaray maçında VAR kararıyla ilgili basında çıkan iddialara yanıt veren Cüneyt Çakır, son yıllarda kendisi hakkında Türkiye’de farklı, yurt dışında farklı yönetiyor.” eleştirilerine de samimi yanıt verdi.

Futbolarena’da yer alan röportaj şöyle;

“VAR SİSTEMİ SAYESİNDE ADALETLİ MAÇLAR OYNANACAK”

VAR sisteminin hakemler üzerinde baskı yaratıp yaratmadığı sorusuna yanıt veren Cüneyt Çakır, “Üst düzey hakemler baskıyı yenebilen hakemler. Biz buna hazırız. ziyade daha güvenli olacağımızı düşünüyorum. Günün sonunda bir adalet sağlanacak çünkü. Çok büyük hatalar olmayacak. VAR sistemi çok bariz hataları düzeltmeye yönelik. O yüzden adaletli maçların olacağını düşündüğüm için, baskıdan ziyade daha fazla güven olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

“VAR’A AZ BAŞVURMAK İYİ HAKEMLİK ÖRNEĞİ DEĞİLDİR”

VAR’a az gitmek iyi hakemlik örneği değildir. Önemli olan adaletli kararı vermektir. Günün sonunda maçın adaletli bitmesini sağlamaktır. VAR’a başvurmak asla hakemden bir şey götürmez.

Cüneyt Çakır, Akhisarspor – Galatasaray Süper Kupa finalinde VAR sisteminde görevli olan Bülent Yıldırım’a karşı egoları devreye girdiği için sarı kartını geçerli saydığı yönündeki iddialara hakkında “Böyle bir şey yok. Kesinlikle bu haberlere itibar etmeyin.” dedi. Çakır’ın ifadeleri şu şekilde:

“BÜLENT YILDIRIM’A KARŞI EGOM OLDUĞU İDDİALARI YALANDIR! İTİBAR ETMEYİN!”

Buradan spor kamuoyuna Lütfen bu haberlere inanmayın. Gerçek dışıdır. Video hakem bana kırmızı kart demiş, ben ise “sen karışma demişim.” demişim. Bunlar doğru değildir. Zaten ses kayıtları mevcuttur. İsteyen, dinleyebilir. Benim egom varmış, o yüzden vermemişim. Benim egom olsa pozisyonu izlemem. Egom olsa Dünya Kupası’nda Arjantin – Nijerya maçında da pozisyonu izlemezdim. Video hakem bariz hataları düzeltmeye yöneliktir. O gün maçta görev yapan Bülent Yıldırım ve Barış Şimşek, çok yetenekl, her türlü bilgi birikime sahip arkadaşlardır. Ben Süper Kupa’da çok video hakemlik sisteminin başarıyla uygulandığını düşünüyorum. Tartışılabilir, eleştireye açığız. Ancak medyada çıkan haberler yalandır. Spor kamuoyu bunlara itibar etmesin.

“YABANCI HAKEM TARTIŞMASINDAN RAHATSIZ OLMAYIZ. TÜRK HAKEMLİĞİNİN BAŞARISI ORTADA!”

Yabancı hakem tartışmaları dünyanın her yerinde yapılıyor. Oraları da takip etmek lazım. Zaten çok yakın bir gelecekte bu tartışmalar yapılmayacaktır. Çünkü hakemler de başka Federasyonlar ile sözleşme imzalayacak. Yabancı hakem tartışmasından asla rahatsız olmayız. Zaten Türk hakemliğinin başarısı ortada. Dünya Kupası’nda finallerde görev yapıyor. Hata tabi ki olacak. VAR sisteminin gelmesiyle tartışmalar hala devam edecek ama günün sonunda çok büyük hatalar yapılmayacaktır. Herkes bu sisteme inansın. Biz bu sisteme en başından beri inanıyoruz. TFF’ye bu sistemi getirdiği için teşekkür ediyoruz. Biz burada Süper Lig hakemleri olan ekibiz. Kimse, kimseden saha içinde üstün değildir.

“SÜPER KUPA’DA STATTAKİ HERKES VAR KARARINA SAYGI GÖSTERDİ”

VAR sisteminin çok faydalı olacağını ve bunun eğitimini en iyi şekilde aldıklarını dile getiren Cüneyt Çakır, “Süper Kupa finalini düşünün. Pozisyonu izledikten sonra futbolcu arkadaşlara, teknik heyet ve oradaki tüm seyircilere teşekkür etmek istiyorum. Çünkü herkes karara saygı gösterdi. Bu çok önemli bir mesaj. Bu uygulama çok iyi başladı. Bundan sonra da ligimizde iyi şekilde uygulanacak. Çünkü biz bunun eğitimini en iyi şekilde aldık.” diye konuştu.

Birçok final, yarı final yönettim. Ancak bu maçlar arasında en unutamadığım, şehitlerimiz adına yapılan müsabakada görev almak unutamadığım maçlardan biri.

Uzun ve kısa vadeli hedeflerimiz var. Önümüzde bir Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası daha var. Allah izin ve sağlık verirse. Ancak önce kısa vadeli hedefler diyoruz. 2020’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na ekibimle beraber katılabilmek için çok çalışacağız. Oraya katılırsak diğer hedefimizi konuşuruz.

Ben kendim Süper hakemim diyemem. Bunu FIFA ve UEFA yöneticileri der. Onlar benden çok memnunlar ki, nacizane Şampiyonlar Ligi finali ve Dünya Kupası’nda görev veriyorlar. Ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Takdir sizlerin. Siz beğenir, beğenmezsiniz. Ben de her zaman en iyisini yapmak için çalışırım her zaman. Bu tarz düşüncelere daima saygım var ama sonuçta ortada da bir gerçek var.