Erdoğan’ın üç doz aşısı dünya gündeminde: İtiraf eden ilk lider

0

Erdoğan’ın TRT yayınında yaptığı açıklamada üç doz aşı olduğunu ilk kez açıklamasının yankıları uluslararası medyada da yer buldu. İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times, Erdoğan’ın üçüncü doz haberini Türkiye’de aşılamada son durum ve aşı yetersizliği üzerinden okuyucularına aktardı.

Ülkede kritik önem taşıyan alanlarda çalışanlar için yeterli aşı bulunmadığını belirten The Times, Erdoğan’ın böyle bir ortamda üçüncü doz aşı olmasının eleştirileri beraberinde getirdiğini yazdı. Haberde, Erdoğan’ın ilk doz aşıyı Çin üretimi Sinovac’la 14 Ocak’ta olduğu ve bu anlamda da ülkede ilk olduğu ifade edildi.

Erdoğan’ın ikinci doz Sinovac aşısını 11 Şubat’ta olduğu vurgulanırken, üçüncü doz aşının 10 Mart’ta yapıldığı belirtildi. Son aşının Sinovac mı ya da Pfizer-BioNTech mi olduğuna dair bilgi paylaşılmadığı anlatıldı. Haberde Erdoğan’ın üç doz aşı olduğunu itiraf eden ilk dünya lideri olduğuna dikkat çekildi.

“VATANDAŞLAR 1 AY YERİNE 12 HAFTA BEKLEMEK ZORUNDA”

Hannah Lucinda Smith imzalı makalede, Erdoğan’ın ekstra dozu aldığı dönemde ülkedeki vatandaşların Pfizer-BioNTech aşısının dozları arasında 1 ay yerine 12 hafta beklemek zorunda kaldığı belirtildi.