Fransa’dan elektrikli scooter kararı

0

Fransa’da hükümet, elektrikli scooter kullanma yaşını 14’e çıkarmaya hazırlanıyor. Araca iki kişi binilmesi halinde verilecek cezada da artışa gidilecek. Paris Belediyesi ise kentte elektirkli scooter kullanımına ilişkin referandum düzenleyecek. Fransız hükümeti, elektrikli scooter kullanma yaşını 12’den 14’e çıkaracak. Ulaştırmadan Sorumlu Bakan Clement Beaune, yerel basına, ülkedeki elektrikli scooter kullanımının daha iyi denetlenmesi için yürürlüğe girecek yeni kuralları açıkladı. Beaune, 2 milyonu aşkın Fransızın elektrikli scooter sahibi olduğunu dile getirerek, ülkede bu taşıtın kullanımının artmasıyla artan kazalara dikkati çekti.

Fransız bakan, yakın zamanda Resmi Gazete’de yayımlanacak kararla, elektrikli scooter kullanma yaşının 12’den 14’e çıkacağını kaydetti. Beaune, bu taşıtlara 2 kişi binildiği taktirde kesilecek cezanın 135 euroya yükseleceğini belirterek, Paris’teki her 5 kazadan 1’inin elektrikli scooterlara 2 kişi binilmesiyle gerçekleştiğini ifade etti. Bakan Beaune, elektrikli scooter hizmeti veren şirketlerin “taahhüt şartı” imzaladığını söyledi. Bu kapsamda, şirketler, scooter kullanıcılarının yaşını denetlemeyi ve her skutere küçük bir plaka takmayı kabul etmiş oldu.

PARİS’TE YASAKLANABİLİR

Paris Belediyesi, kentte elektrikli scooterların kullanımına ilişkin pazar günü referandum düzenleyecek. Parisliler, söz konusu scooterların kullanımının devam etmesi veya yasaklanması arasında seçim yapacak.