Georgia eyaletindeki kürtaj yasağına tepki büyüyor: Ünlü oyuncu ‘Kürtaj verdiğim en iyi karardı’ dedi

0

Georgia eyaletinde kürtaj hakkını kaldıran yasayı eleştiren ünlü oyuncu ve aktivist Jameela Jamil, “Gençken kürtaj oldum ve bu verdiğim en iyi karardı. Hem benim için hem de ekonomik, duygusal ve psikolojik olarak hazır olmadığım bebek için” açıklamasında bulundu.


Georgia eyaletinde kürtaj hakkını fiilen kaldıran yasaya karşı sesini yükselten yıldızlar kervanına İngiliz oyuncu, model, sunucu ve aktivist Jameela Jamil de katıldı.
Jamil, gençken yaptırdığı kürtajın ‘verdiği en iyi karar’ olduğunu söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Jamil, kararı insanlık dışı diye niteledi ve kadın haklarına, bedenine ve sağlığına saygısızlık olarak gördüğünü söyledi. Jamil bu durumda tecavüz mağdurlarının, tecavüzcüsünün bebeğini taşımakla cezalandırılacağını da vurguladı.

Jamil, “Gençken kürtaj oldum ve bu verdiğim en iyi karardı. Hem benim için hem de ekonomik, duygusal ve psikolojik olarak hazır olmadığım bebek için. Pek çok çocuğun sonu koruyucu aileler oluyor. Pek çok yaşam mahvoluyor. Bu çok acımasızca” diye yazdı.

Yasağın zengin kesimi etkilemeyeceğini söyleyen Jamil, bu karardan yine en çok yoksulların, belli imkanlardan uzak olan ve ötekileştirilmiş kesimin etkileneceğini de söyledi.

​Daha önce de ünlü oyuncu Alyssa Milano, yasaya karşı ‘seks grevi’ çağrısı yapmıştı. Milano, “Bedensel otonomimizi geri alana dek seks yapmamakta bana katılın” demişti.


Georgia eyaletinde kabul edilen ve 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme, ‘Kalp Atışı Yasası’ olarak anılıyor.
Yasada, fetüste kalp atışlarının duyulmaya başladığı andan itibaren kürtajın yasaklanması öngörülüyor.

Ancak doktorlar ve insan hakları savunucuları, bebeklerin kalp atışlarının yaklaşık altıncı haftada duyulduğuna, kadınların hamile olduğunu ise biyolojik olarak yaklaşık dokuzuncu haftada fark edebildiğine dikkat çekiyor; yasanın kürtajı fiilen yasaklamak anlamına geldiğini vurguluyor.

Georgia dışında Kentucky, Mississippi ve Ohio’da da benzer kürtaj yasağı uygulanıyor.