Göğsümüzü kabartan iki başarı öyküsü

0

Yoğun gündemde medyada pek yer bulmasa da bu hafta iki güzel haber peş peşe geldi. Trampolinde Elif Çolak ve Sıla Karakuş, boksta da Büşra Işıldar aldıkları madalyalarla bu zor günlerde yüzümüzü güldürdü.

‘YARIŞMADAN ÖNCE GÖZLERİMİZİ KAPATIP HAREKETLERİ HAYAL EDİYORUZ’

Avrupa Trampolin Cimnastik Şampiyonası’nda Elif Çolak ve Sıla Karakuş, Türkiye’ye ilk madalyasını kazandırıp gururumuz oldu. Senkronize finalinde başarılı bir performans sergileyen genç sporcular: “Ailemizin sevinçten ağladığını duyunca çok büyük bir şey başardığımızı anladık.”

Rusya’da düzenlenen Avrupa Trampolin Şampiyonası’nda genç kadınlar senkronize finalinde Ceren Elif Çolak ve Sıla Karakuş 44.830 puanla Avrupa ikincisi oldu.

Böylelikle bu alandaki ilk madalyamızı kazandırdılar. Şampiyonadan döner dönmez Elif (16) ve Sıla’ya (17) neler hissettiklerini sorduk.

Trampolin branşına nasıl başladınız?

Sıla Karakuş: Beş yaşımda ailemin beni teşvik etmesiyle jimnastiğe başladım. Daha sonra antrenörlerimin yönlendirmesiyle trampolinle tanıştım.

Elif Çolak: Babam jimnastik yarışmalarını çok severek izlermiş. Benim de jimnastikçi olmamı istedi.

Rusya, Soçi’deki turnuva nasıl geçti?

Sıla Karakuş: Çok eğlenceli ve çok başarılı bir yarışmaydı. 2019 Aralık ayından sonra ilk defa büyük bir şampiyonada yarışmanın heyecanı vardı.

Nasıl hazırlandınız?

Elif Çolak: Çok çalıştık. Federasyonumuz bizi her ayın üç haftası Bolu’ya, olimpik merkeze götürdü kamp için.

Yarışmalara çıkarken nasıl motive oluyorsunuz?

Sıla Karakuş: Yanımda taşıdığım uğurlu bir tokam var, hep bileğimde duruyor. Onun dışında her zaman kendimi hareketleri yapabileceğime inandırmaya uğraşıyorum. Kendimi motive etmek için çabalıyor, kendimle konuşmaya çalışıyorum. Bunlar bana çok iyi geliyor.

Elif Çolak: Sıla’yla birlikte yarışmaya çıkmadan önce gözlerimizi kapatıp trampolinde yapacağımız seriyi en düzgün şekilde yaptığımızı hayal ediyoruz.

Birbirinize söylediğiniz şeyler oluyor mu çıkmadan önce?

Sıla Karakuş: Birbirimizi, hazırladığımız seti yapabileceğimize inandırıyoruz.

Elif Çolak: Birbirimizi rahatlatmak için hep konuşuyoruz ve bir taktiğimiz var: Bizden önce ve sonra çıkan hiçbir rakibimizi izlemiyor ve puanlarına bakmıyoruz. Sadece kendimize odaklanıyoruz. Elimizden geleni yaparsak her şeyi başarabiliriz diyoruz kendi kendimize.

Ne kadar zamandır tanıyorsunuz birbirinizi? Sık sık görüşür müsünüz?

Sıla Karakuş: Elif’le 2016’da tanıştık. 2021’in ocak ayında başlayan olimpik kamplarımız sayesinde her ayın üç haftası birlikte vakit geçiriyoruz. Trampolindeyken, havada konuşma şansımız olmadığından Elif yanımdayken onu hissetmeye çalışıyorum. Artık birbirimizi o kadar iyi tanıyoruz ki trampolinde birbirimizin ne yapacağını hissedebiliyoruz.

Birlikte çok zaman geçiriyorsunuz. Tartıştığınız, küstüğünüz oluyor mu?

Sıla Karakuş: Arada birbirimize trip attığımız oluyor. Sonra unutup işimize devam ediyoruz. Antrenmanlara hiçbir şekilde yansıtmıyoruz.

Şampiyonada ikinci olduğunuzu öğrendiğinizde nasıl hissettiniz? Aileniz nasıl tepki verdi?

Sıla Karakuş: Gerçekten çok mutlu olduk. Bize inanan, güvenen herkesi mutlu ettiğimize çok sevindik.

Elif Çolak: İkinci olduğumuzu görünce Sıla’yla birbirimize sarılıp ağladık. Çok mutlu ve gururluyduk. Ailelerimiz de çok sevindi. Hatta sevinçten onlar da ağlıyorlardı. Telefonla konuşurken annemin sevinçten ağladığını duyunca çok büyük bir şey başardığımızı anladık.