Güher ve Süher Pekinel piyanist kardeşlere Alman Liyakat Nişanı

0

Almanya’da yapılan törende Liyakt Nişanı ile ödüülendirilen Türk piyanist kardeşler şu açıklamayı yaptı:

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin en yüksek dereceli nişanı olan Liyakat Nişanı ile onurlandırılmanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı Frank – Walter Steinmeier’ın imzası ile takdim edilen kültür-sanat alanında dünyanın en üst seviyelerinde sayılan Alman Liyakat Nişanının 47 yıldır sürdürdüğümüz uluslararası profesyonel kariyerimiz ve her yaştan çocuk ve gençlerin müzik eğitimi için yürüttüğümüz müzik eğitim sistemlerimiz için takdim edilmesinden dolayı çok minnettarız.

Dünyada örnek, başarı ve sürdürülebilirliklerini kanıtlayan müzik eğitim sistemlerimizi bu motivasyon ile sürdürmeye devam edeceğiz.

Güher ve Süher Pekinel kardeşler kimdir

Güher ve Süher Pekinel piyano ikilisi uluslararası müzik dünyasında istisnai bir ilgi odağı olmanın yanı sıra, kendi alanlarında günümüzün önder sanatçıları arasında yer almaktadır.

Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, New York Filarmoni, London Philarmonia, İsrail Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Philadelphia Orchestra, Orchestre National de France, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Tokyo Filarmoni ve Leipzig Gewandhaus gibi dünyanın önde gelen orkestralarının yanı sıra; Zubin Mehta, Riccardo Chailly, Sir Colin Davis, Sir Neville Marriner, Paavo Järvi, Marek Janowski ve Michel Plasson gibi dünyaca tanınmış şefler ile konser veren Pekineller, uzun resital turneleri bünyesinde; Avrupa, ABD, Japonya ve Uzakdoğu’nun ünlü müzik merkezlerinde gösterdikleri olağanüstü performanslarıyla sergiledikleri müzikalite, klavye hâkimiyeti, stil ve kişiliklerine özgü yorumları muhteşem olarak değerlendirilmektedir.

Pekineller, kendi “müzikal nefes derinliklerine” odaklanabilmek için göz temasında bulunmadan çalan dünyanın tek ikilisidir.