Güney Kore’de televizyon sunucusu Atatürk’e saygı için haberleri ayakta sundu iddiası

0

Duzeltme Haberidir… Sosyal medyada paylaşılan videonun, Güney Kore’de Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde yayınlanan bir haberi gösterdiği iddia edildi. Bir haber kanalı tarafından 10 Kasım 2018’de gösterildiği iddia edilen videodaki altyazı ise tartışmalara neden oldu. Altyazıya göre spiker, Atatürk’e saygısından dolayı haberi ayakta sunmak istediğini belirtiyor ve egemenliğin Osmanlı padişahından alınıp Türk milletine verildiği şeklinde bilgiler aktarıyor.

Orta Asya Dünyası isimli kullanıcı tarafından 11 Kasım 2018’de Twitter’da paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık 720 bin kullanıcı tarafından görüntülendi ve 65 bin kez beğenildi. Benzer şekilde Facebook’ta bir hesap tarafından paylaşılan video yaklaşık 250 bin görüntülenme sayısına ulaştı.

Video 1 Ağustos 2017 yılında yayınlanmış
Ancak videonun, Güney Kore’deki bir haber kanalında 10 Kasım 2018’de yayınlandığı iddiası doğru değil. Söz konusu video Güney Kore’de yayın yapan JTBC News isimli kanal tarafından 1 Ağustos 2017’de yayınlanmış. Videodaki altyazıda ise spikerin söylemediği bazı cümleler mevcut.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde yayınlandığı iddia edilen videonun tamamına JTBC News’in internet sayfasından ulaşmak mümkün. 1 Ağustos 2017’de yayınlanan ve programın ismini Türkçe’ye “Hatırlayalım Protesto Edelim ve Yaşatalım” (Let’s Remember, Protest, and Let’s Live) şeklinde çevirmek mümkün.

Bir haberden ziyade yorum programı olarak dikkat çeken videoda sunucu programa başlıyor ve Atatürk’ün 1938’de saat 9’u 5 geçe hayatını kaybettiğinde Türkiye ve Dolmabahçe sarayında tüm saatlerin aynı anda durmuş olduğunu ifade ediyor. Videoda Atatürk’ün Türklerin saygısını ve sevgisini tek vücutta toparlayan ilk devlet başkanı olduğu da hatırlatılıyor. Yaklaşık 3 dakikalık videoda sunucu daha sonra Japon sömürge döneminde zorla çalıştırılan işçilerden ve Ağustos 1945’de Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasında da benzer şekilde saatlerin durduğundan bahsediyor. Videonun yayınlandığı JTBC’nin internet sitesinde de sunucunun konuşmasının yazılı haline yer veriliyor.

“Hatırlayalım, Protesto Edelim, ve Yaşatalım” isimli programın 25 Nisan 2016 tarihli bölümünde ise Hyundai Motor şirketinin kurucusu Chung Ju Yung’un hayatı hakkında çeşitli bilgilere yer veriliyor. Sunucunun yine benzer şekilde ayakta açılış yaptığı ve arkasındaki dijital ekrana konu hakkında fotoğraflar göstererek yorumlarda bulunduğu anlaşılıyor.

teyit.org, Güney Kore’de yaşayan bir Türk vatandaşına söz konusu videodaki altyazının doğru olup olmadığını sordu. Videodaki sunucunun söylediklerini aşağıdaki gibi Türkçe’ye çevirmek mümkün. Buna göre sunucunun özellikle ayağa kalkmadığı ve Osmanlı Devleti hakkındaki bölümlerin çeviride olmadığı anlaşılıyor.