Haiti’de 7.2 büyüklüğünde deprem: Can ve mal kaybı var, tsunami korkusuyla halk evlerini terk etti

0

Karayipler ülkesi Haiti’de 7.2 büyüklüğünde meydana gelen deprem halk arasında büyük paniğe sebep oldu. Yetkililer, depremin büyüklüğü nedeniyle can ve mal kaybı beklendiğini açıkladı.

Haiti’de 2010 yılında 7.0 büyüklüğünde meydana gelen depremde 300 bini aşkın kişi hayatını kaybetmişti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 7,2 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Saint-Jean-du-Sud’un 12 kilometre kuzey doğusu olduğunu açıklarken, “Büyük can kayıpları yaşanması muhtemel. Deprem ülkenin genelinde etkili oldu.” ifadeleri yer aldı.

Haiti Sivil Savunma Ajansı’nın ilk belirlemelerine göre ülkede rakamlar tam olarak açıklanmasa da can ve mal kaybı olduğu doğrularken, tsunami korkusuyla halkın büyük panik yaşadığı belirtildi.

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince ve ülkenin birçok bölgesinde hissedilen ve etkili olan depremin ardından halk panikle sokaklara dökülürken, Les Cayes şehrinde birçok ev, iş yeri ve aracın hasar gördüğü belirtildi.

Haiti, yüzleştiği sorunlardan çok daha büyük bir krizle karşı karşıya
World Vision Haiti sözcüsü Jean-Wickens Merone yaptığı açıklamada, “Haiti şu anda yüzleştiği sorunlardan çok daha büyük bir krizle karşı karşıya. Bu duruma, siyasi istikrarsızlık, Covid-19 ve gıda sorunu da dahil.” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan, ABD Tsunami Uyarı Sistemi, dalgaların 3 metre yükselebileceğini belirterek, bölgede tsunami alarmı verdi.

Haiti’de 7 Temmuz tarihinde Devlet Başkanı Jovenel Moise evinde kimliği belirsiz saldırganlar tarafından öldürülmüş, ülke siyasi bir krize girmişti. Haiti’de pazartesi gününden itibaren tropikal bir fırtınanın da etkili olması bekleniyor.

2010’daki Haiti depreminde 316 bin kişi yaşamını yitirdi
Dünyada son yüzyıl içinde en fazla ölüme yol açan depremlerden biri 12 Ocak 2010’da Haiti’de yaşandı.

Ülkenin güneyinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde resmi rakamlara göre 316 bin kişi öldü, 300 bin kişi yaralandı. Büyük bir yıkıma neden olan deprem sonrası zayıf bir ekonomiye sahip Haiti’de 1,3 milyon kişi evsiz kalmıştı.