Havlu markalaşıyor

0

Dünyanın 165 ülkesine ihraç edilen Türk havlusunda yüksek katma değer için tanıtım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Markalaşma çalışmaları kapsamında Uluslar arası Festival’ler düzenlendi

Dünya Türk Havlu ve Bornoz Festivali, İstanbul’da Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TETSİAD) ev sahipliğinde Eminönü Sultanhamam’da kutlandı.

TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın, “Havlu, Osmanlılar sayesinde dünyaya yayıldı ve kalitesi üzerindeki algı, hep olumlu şekilde ilerledi. Günümüzde Türk Havlusu, iyi su çekmesi, kolay kuruması, antibakteriyel kalitesi gibi özellikleriyle tüm dünyada gerçek havlu tüketicisin tercihinde ilk sırada yer almayı başardı” dedi.

Havlu’nun Türk ekonomisine ciddi katma değer sağladığına dikkat çeken Ali Sami Aydın şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl 103 bin tona yaklaşan havlu ve bornoz üretimi, 841 bin dolarlık girdi sağladı. 2016 yılına göre 2017 yılında kilogram bazında yüzde 3, dolar bazında yüzde 4 dolar artış sağladı. Yani en sorunlu dönemlerde de Türk Havlusu dünyada değerini yükseltmeye devam etti. 2017’de toplam ev tekstili sektörü 3 milyar dolara yaklaşırken, havlu-bornoz grubu bu sektörde en çok ciroya ulaşan ürün haline geldi.”

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koltuksuz da “7 yıl önce basit bir fikir ile yola çıkmıştık fakat bugün başta Denizli olmak üzere Türkiye’miz için önemli bir festival kazandırdık” dedi.

Toplantının ardından kırmız/beyaz bornozlar giyilerek, bando ve tahta bacaklı adamlar eşliğinde Hatice Turhan Valide Sultan Sebili’nden Sultanhamam Meydanı’ndaki Manifaturacı Heykeli’ne doğru kortej yürüyüşü yapıldı.