Hawaii’de turizme yanardağ engeli

0

Hawaii eyaletinde geçen hafta faaliyete geçen Kilauea Yanardağı’ndan püsküren lav, taş ve zehirli gaz ada turizmini olumsuz etkiledi. Mayıs ile temmuz arasındaki rezervasyon iptalleri, en az 5 milyon dolara mal oldu

Adanın turizm kurulu yöneticisi Ross Birch, Hawaii’deki otel rezervasyonları, lav izleme turları, cam tabanlı tekne turları ve yüksek bir yerden aşağıya doğru çelik halatlarla inilen zipline gibi etkinliklerde yüzde 50 düşüş olduğunu kaydetti.

Ross Birch, bazı yolcu gemilerinin yanardağdan 129 kilometre uzakta olmasına rağmen adanın batı tarafındaki Kona bölgesindeki limana yaklaşmama kararı aldığını sözlerine ekledi.

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı devam eden sismik faaliyetler ve patlama ihtimali nedeniyle ziyaretçilere kapalı.

ABD’nin Hawaii eyaletinde geçen hafta faaliyete geçen Kilauea Yanardağı’ndan püsküren lav, taş ve zehirli gaz nedeniyle bölgeden bin 700’den fazla kişi güvenli yerlere taşındı.

Yetkililer, Leilani Estates bölgesinde 26 evin yıkıldığını ve 4 yapının lav altında kaldığını açıkladı.

Yanardağdan 61 metreye kadar püsküren lav, 36 bin metrekarelik alana yayıldı. Lav akışının daha ne kadar süreceği bilinmiyor. Volkanın yerde oluşturduğu çatlaklardan erimiş kaya, zehirli gaz ve buhar çıkmaya devam ediyor.

Dünyanın en aktif volkanlarından biri olan Kilauea Yanardağı’nda 1983 yılından bu yana patlamalar meydana geliyor.