İngiltere’de 2022’den sonra yeni binalarda elektrikli araç şarj istasyonları zorunlu olacak

0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede 2022’den sonra yapılacak tüm konut, iş yeri ve diğer ticari binaların inşaatlarında elektrikli araç şarj istasyonları kurmanın zorunlu olacağını açıkladı.

Londra hükümeti, 12 Ekim tarihinde sona eren Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) alınan kararlar neticesinde fosil yakıtlı araçların kullanımının kısıtlanması ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçişi hızlandırmak için bir dizi kararlar aldı.

Buna göre İngiltere’de iklim değişikliği sonrası düzenlenen mevzuat çerçevesinde her sene 145 bin yeni elektrikli araç şarj istasyonu kurulması hedefleniyor.

Başbakan Johnson, COP26 Zirvesi’nde kabul edilen bu yeni yönetmeliğin sinyallerini vermişti. Johnson zirvede yaptığı konuşmasında İngiltere’deki iş insanlarına seslenerek yeni ev, süpermarket, iş yeri gibi binalara elektrikli şarj istasyonları kurulması gerektiğini söylemişti.

İngiltere’de 2030 yılında, dizel, benzin ve LPG gibi fosil yakıt kullanan araçların üretimi sonlandırılacak. Bu hedefi tutturabilmek ve 2050 yılına kadar “0 emisyon” oranına ulaşabilmek için elektrikli şarj istasyonlarıyla alakalı yeni mevzuatın önemli bir adım olduğu kaydediliyor.

Başbakan Boris Johnson, şu anda İngiltere’deki elektrikli araç satışının senelik yüzde 70 oranda arttığını belirterek, “Çok önemli bir adım attık. Şu anda olduğu gibi devam edemeyiz. Ekonomimizi yeşil sanayi devrimine uydurmak zorundayız. Karbondioksit salınımı yapan araçların üretimini 2030 yılında, diğer Avrupa ülkelerinin çok daha öncesinde durdurmak istiyoruz.” diye konuştu.

İngiltere ekonomisindeki üretim verimliliğini artırmaları gerektiğini ifade eden Johnson, “Bilim ve teknolojiye büyük bir yatırım yapmamız gerekiyor. Pandemi sonrası ekonominin iyileşmesi için bu oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de şu anda ülke genelinde 25 bin adet şarj istasyonu bulunuyor. İngiltere Rekabet ve Piyasa Düzenleme Kurumu (CMA), Londra hükümetinin 2030 yılı hedefine ulaşabilmesi için söylenen rakamlar çok gerçekçi değil. CMA, ülkedeki elektrikli şarj istasyonu sayısının söylenenden en az 10 kat daha fazla olması gerektiğini ifade ediyor.