İnsan ömrü rekoru 2060’a kadar kırılabilir! ‘Maksimum sınıra yaklaşmadık’

0

Güney Florida Üniversitesi ve Georgia Üniversitesi’nden araştırmacıların hesaplamasına göre 2060’a kadar yeni bir uzun ömür rekoru kırılabilir. Şimdiye dek kimse 1997’de 122 yaşında hayatını kaybeden Fransız Jeanne Calment’in rekorunu geçemedi. Calment, insanın en fazla ne kadar yaşayabileceği sorusu için bir ölçüt oluşturdu.

ÜST LİMİT 150

Zaman içinde yapılan bazı araştırmalar, insanın 150 yaşına kadar yaşayabileceğine işaret etse de henüz bu sınıra yaklaşabilen olmadı. Yeni araştırmanın arkasındaki bilim insanları ise maksimum yaşam süresi belirlemek yerine yakın zamanda 122 yaşın üzerine çıkılabilme ihtimaline odaklandı. Hakemli bilimsel dergi Plos One’da yayımlanan araştırmada sanayileşmiş 19 ülkede 50 ila 100 yaşlarındaki insanlara ilişkin tarihsel ve güncel veriler derinlemesine incelendi.

REKOR HENÜZ KIRILMADI

İstatistiksel analizler, 1950’den önce doğan bazı kişilerin ilerleyen yıllarda uzun yaşama rekorları kırabileceğini ortaya koydu. Ancak araştırmaya göre bunun için söz konusu kişilerin sağlık durumunun siyasi ve ekonomik zorluklar nedeniyle bozulmaması gerekiyor. Mevcut yaşam süresi eğilimini analiz eden araştırmacılar, 1930’larda veya 1940’larda doğan birinin 2060’a kadar dünya rekoru kırmasının muhtemel olduğu sonucuna vardı.