İran’da Covid-19 önlemleri artıyor: Ülkedeki tüm kamu kurumları ikinci bir emre kadar kapatıldı

0

Koronavirüsün Orta Doğu ve Asya ülkeleri arasında en çok etkili olduğu ülkelerden İran’da salgına bağlı vaka ve ölümlerin artması sebebiyle ikinci bir emre kadar devlet dairelerinin kapatılacağı açıklandı.

Kamu kurumlarında bu süre zarfında sadece “en gerekli personel” grubu mesai yapacak.

İran devlet televizyonundan yapılan duyuruda, uygulamanın ülkede hafta içi ilk gün olan cumartesi (yarın) başlayacağı, vatandaşların kamu kurumlarında randevuları ya da yapılacak işleri varsa bunları ertelemeleri gerektiği açıklandı.

Kamu kurumlarında hangi memurların çalışıp çalışmayacağını ise bürolardaki ilgili müdür ve başkanların bildireceği kaydedildi. Uygulamanın ne kadar süreceği henüz belirtilmedi ancak koronavirüsün etkisini azaltması durumunda önlemlerin gevşetilebileceği ifade ediliyor.

Ülke genelinde tam karantina 6 gündür devam ediyor
İran’da geçtiğimiz cuma günü son 24 saate ülke genelinde 14 bini aşkın Covid-19 vakası açıklanmış, bu durum son 3 ayın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçmişti. Bunun yanında ülkede son bir haftada her gün ortalama 400’ün üzerinde can kaybı yaşanması sonrası 2 hafta sürecek karantina süreci başlatılmıştı.

İran’da şu anda ülke genelinde tüm dükkan, alışveriş merkezi, lokanta, kafe ve benzeri işyerleri 6 gündür kapalı tutulurken, banka, postane ve iletişimle alakalı kurumlar yüzde 30 işçi kapasitesiyle çalışıyor.