İsrail askerleri Filistinlilere saldırdı: 10 ölü, 500 yaralı

0
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-03-30 13:47:41Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com13:¢‡}0

İsrail askerlerinin Filistinler’in Toprak Günü yürüyüşünde kesin nişancıların müdahalesi sonucu 7 Filistinli hayatını kaybederken, 500 Filistinli yaralandı.

Filistinlilerce ‘Toprak Günü’ olarak anılan bugün binlerce Filistinli İsrail’in Gazze sınırında protesto gösterisi yapıyor. İsrail güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi ile müdahalesi sonucu yüzlerce kişi yaralandı, 9 eylemci de öldü.

Eylemden önce İsrail tankının Gazze’ye yönelik bombardımanında da 1 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail’in sabah saatlerinde tank ateşiyle bir çiftçiyi öldürdüğü Filistin’de, bugün düzenlenen ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ katliama sahne oluyor. En az 10 Filistinliyi öldüren İsrail askerleri, insansız hava aracı kullanıyor.
Binlerce Filistinli sabah saatlerinden itibaren ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ adını taşıyan protesto gösterileri nedeniyle Gazze’nin İsrail sınırındaki farklı noktalarda toplandı.
İsrail ordusu en az 17.000 kişinin protesto eylemlerine katıldığını duyurdu.

Bazı eylemciler sınırdaki çitin olduğu bölge yakınlarında İsrail askerlerine taş attı, İsrail güvenlik güçleri de göz yaşartıcı gazi plastik mermi ve gerçek mermiyle eylemcilere müdahale etti.

Filistinli sağlık görevlileri İsrail askerlerinin ateşi sonucu 500’den fazla kişinin yaralandığını ve 6 Filistinlinin öldüğünü duyurdu. Bakanlık gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz ile yaralananların bu rakama dahil olduğunu belirtti.
Sınırın farklı noktalarındaki çatışmalarda ölenlerin kimliği 25 yaşındaki Muhammed Neccar, Muhammed Ebu Ömer, Muhammed Ebu Muammer, 16 yaşındaki Ahmed Ouda ve 33 yaşındaki Cihad Farina olarak açıklandı.

Gazze’yi yöneten Hamas’ın çağrısıyla yapılmakta olan protesto öncesinde İsrail ordusu sınırdaki asker sayısını iki katına çıkardığını, sınıra keskin nişancılar yerleştirdiğini ayrıca sınıra özel kuvvetler ve paramiliter sınır polisi birimlerinin konuşlandırıldığını duyurmuştu.

‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ adını taşıyan protesto eylemlerinin 6 hafta sürmesi bekleniyor. Filistinlilerce ‘Toprak Günü’ olarak anılan 30 Mart, 1976’da topraklarına el konulmasını protesto eden 6 Filistinli eylemcinin İsrail güvenlik güçlerince öldürülmesinin yıldönümü. Filistinliler gösteriler öncesi sınır bölgesinde çadırlar kurmuştu.

Eylemin Filistinlilerin Nakba (Felaket) günü olarak andığı 15 Mayıs’ta sona ermesi planlanıyor. Nakba gününde 1948’de İsrail devletinin kurulmasından sonra yüz binlerce Filistinli’nin evlerinden olması anılıyor.

Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye de yaptığı açıklamada “Filistin dışında başka bir alternatif ve geri dönüş dışında bir çözüm yok” dedi.
Bu arada Jerusalem Post gazetesi Hamas lideri Yahya Sinvar’ın da Han Yunus kenti yakınlarındaki prosto alanında halkın arasında görüldüğünü söyledi. Gazete Sinvar’ın nadiren kamuoyu önüne çıktığını vurguladı.

Sağlık yetkilileri ve görgü tanıklarının ifadelerine göre, Filistinliler’in İsrail sınırında kitlesel eyleminden saatler önce İsrail tankının ateş açması sonucu bir Filistinli çiftçi hayatını kaybetti.
Ölen Filistinlinin 27 yaşındaki Amr Samur olduğu açıklandı. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre Samur, İsrail tankının Gazze’nin güneydoğu sınırındaki bombardımanında öldü.
Akrabası Yasser Samur ölen Filistinlinin tank ateşi ile vurulmasından önce bölgede daha sonra satmak için maydanoz topladığını söyledi.

Samur “Ben de yandaki tarladaydım. Amr’ın çalıştığı yerdeki bombardıman sesini duyduk. Oraya koştuk ve vurulmuş olduğunu gördük. Sınırdan 1 km uzaktaydık” dedi. Samur bir başka çiftçinin de ayağından şarapnel ile yaralandığını kaydetti.
İsrail ordusu da bir Filistinli’nin öldüğü yönündeki haberlerin farkında olduklarını ancak tankın Gazze sınırındaki çitlere yaklaşan ve şüphe çekici davranışlar içerisindeki 2 kişiye ateş açtığını duyurdu.