İstanbul Modern’in yeni binası New York Times’ın 2023’te Görülmesi Gereken 52 yer listesinde

0

The New York Times’ın her yıl yayınlandığı Dünyada Görülmesi Gereken 52 Yer Listesi güncellendi. İstanbul Modern’in Pritzker ödüllü ünlü mimar Renzo Piano’nun imzasını taşıyan Karaköy’deki yeni müze binası 2023’te kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden biri olarak gösterildi. Bu yıl büyük bir seyahat planlıyor ama nereye gideceğinize karar veremiyor musunuz? O zaman meraklı tatilcilerin rehber olarak kabul ettiği New York Times’ın her yıl yayınladığı Dünyada Görülmesi Gereken 52 Yer listesi sizi için fikir verici olabilir. 2023 için pazar günü okuyucuyla buluşacak 72 sayfalık özel ekin dijital tanıtımında; Afrika’nın çöllerinden Avustralya’nın koala yüklü ağaçlarına kadar favori destinasyonlara yer verildi. Yemek, kültür, eğlence ve doğal güzelliklerin ana unsun olarak belirlendiği bu yılki listede Türkiye’den İstanbul yer aldı.

Açılmadan cazibe merkezi olarak gösterildi

Megakent’teki İstanbul Modern’in ünlü mimar Renzo Piano’nun imzasını taşıyan Karaköy’deki yeni müze binası daha açılmadan dünyanın cazibe merkezlerinden biri olarak gösterildi. Haberde, Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’in Karaköy’deki Renzo Piano imzalı yeni binasının yanında müze koleksiyonundan Fahrelnissa Zeid ve Erol Akyavaş gibi sanatçılar ön plana çıkarıldı.

Dünyanın pek çok farklı bölgesinden yerin bulunduğu listede İstanbul için şu ifadeler kullanıldı: Türkiye Cumhuriyeti 100. yılını kutlarken İstanbul’daki tarihi yapılar yeni bir hayat vermek için milyonlarca yatırım yapıldı. Bunların arasında ikonik Türk şapkalarını üreten bir fabrika ve İstanbul’un ilk çelik binalarından biri olan Feshane, şehrin en büyük sanat merkezlerinden biri haline gelecek. Şehrin batısında, beşinci yüzyıldan kalma 22 kulesiyle taş ve tuğladan yapılmış Mevlanakapı Surları kapsamlı bir restorasyonla 8 kilometrelik bir yürüyüş yoluna dönüştürülecek. İstanbul’un en eski Art Nouveau binalarından biri olan ve alt katı aslında sultanın özel terzisi için bir atölye olan Botter Apartmanı bir moda tasarım merkezine dönüştürülecek.

Dahası da var. Eski Yedikule Gazhanesi ve dünyanın halen faaliyette olan en eski tersanelerinden biri olan Haliç Tersanesi için sanat müzeleri planlanıyor. En önemlisi ise mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan yeni inşa edilmiş İstanbul Modern müzesi, Fahrelnissa Zeid ve Erol Akyavaş gibi önemli Türk sanatçıların eserlerini sergileyerek Karaköy’de Boğaz boyunca kapılarını açacak.

New York Times’ın seyahat listesi

1. Londra, Birleşik Krallık
2. Morioka, Japonya
3. Monument Valley Navajo Tribal Park, Arizona
4. Kilmartin Glen, İskoçya
5. Auckland, Yeni Zelanda
6. Palm Springs, Kaliforniya
7. Kanguru Adası, Avustralya
8. Vjosa Nehri, Arnavutluk
9. Akra, Gana
10. Tromsø, Norveç
11. Lençóis Maranhenses Ulusal Parkı, Brezilya
12. Bhutan
13. Kerala, Hindistan
14. Greenville, Güney Carolina
15. Tucson, Arizona
16. Martinique
17. Namib Çölü, Güney Afrika
18. Alaska Demiryolu
19. Fukuoka, Japonya
20. Flores, Endonezya
21. Guadalajara, Meksika
22. Tassili n’Ajjer, Cezayir
23. Kakheti, Gürcistan
24. Nimes, Fransa
25. Ha Giang, Vietnam
26. Salalah, Umman
27. Küba
28. Odense, Danimarka
29. Uluru-Kata Tjuta Ulusal Parkı, Avustralya
30. Boquete, Panama
31. Tarragona, İspanya
32. Charleston, Güney Carolina
33. Cayos Cochinos, Honduras
34. Burgundy Beer Trail, Fransa
35. İstanbul, Türkiye
36. Taipei, Tayvan
37. El Poblado, Medellín, Kolombiya
38. Lozan, İsviçre
39. Methana, Yunanistan
40. Louisville, Kentucky
41. Manaus, Brezilya
42. Vilnius, Litvanya
43. Macon, Gürcistan
44. Madrid, İspanya
45. Grand Junction, Colorado
46. La Guajira, Kolombiya
47. Bergamo ve Brescia, İtalya
48. American Prairie, Montana
49. Doğu İlçeleri, Quebec
50. New Haven, Connecticut
51. Kara Tepeler, Güney Dakota
52. Saraybosna, Bosna Hersek