İsveç Federal Göçmen Dairesi, Emrullah Gülüşken ile kızları Samira ve Leyla’ya dava açtı

0

İsveç Federal Göçmen Dairesi, İsveç’te yeterli tedavi göremediği iddiasıyla Türkiye’ye getirilen Emrullah Gülüşken ile kızları Samira ve Leyla hakkında, dava açtı.

İsveç Federal Göçmen Dairesi, İsveç’te koronavirüs tedavisi göremediği iddiasıyla Sağlık Bakanlığı’na ait özel jetle Türkiye’ye getirilen Emrullah Gülüşken ile kızları Samira ve Leyla için asılsız organize ile karalama yaptıkları gerekçesiyle vatandaşlık iptali ve sınır dışı edilmeleri için dava açtı. Emrullah Gülüşken’in kızı Leyla Gülüşken, “Babam, İsveç hastanesinde kalmak istemedi” şeklinde konuşmuştu.

İsveç medyası Gülüşken’i haber yaptı
Öte yandan İsveç Medyası, Türk hastanesindeki Emrullah Gülüşken’in izleme monitörüne bile bağlı olmadığı, durumunun ağır olmadığını iddia etti. İsveç Sağlık Bakanlığı ise Türkiye’yi kınadı. Gülüşken’in alınmadığı hastanenin bulunduğu yerel yönetimin basın sekreteri Jimm Gottfridsson ise gazeteye yaptığı açıklamada, “Covid-19 hastalığı için belirlenmiş bir rutin var. Tıbbi değerlendirme her bir vakaya özel olarak belirleniyor. Şu aşamada, Covid-19 hastalarının çoğunluğunun hastanede tedavi altına alınmadığının altını çizmek gerekiyor.” dedi.

AKP üyesi olduğu iddia edildi
Öte yandan Gülüşken ailesiyle ilgili çeşitli iddialar da sosyal medyada gündem oldu. Emrullah Gülüşken’in AKP paylaşımları ortaya çıkarken Gülüşken’in parti üyesi olduğu iddia edildi. Ayrıca Gülüşken’in maddi durumunun da iyi olduğu ifade edildi. Sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

Bakanlığın gönderdiği jetin maliyeti de tartışma konusu oldu
Leyla’nın çağrısı ve Sağlık Bakanı’nın cevabının ardından hazırlanan ve İsveç’e yola çıkan özel ambulans jetin maliyeti de tartışma konusu oldu. Durumu acil olmayan ve evde tedaviye alınan bir vaka için özel jet kaldırılması bazı vatandaşların tepkisini çekerken bazı vatandaşlar ise durumu ‘prestij’ olarak savundu.

Özel jetin saatlik ortalama maliyetinin 3 bin 500 Avro ile 5 bin Avro arasında değiştiği belirtiliyor. Türkiye’de şu an Avro/TL’nin 7.56 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda söz konusu uçuşun maliyeti ortalama 90 bin TL’ye denk geliyor.