Karadeniz’de korkulan oldu! Rus uçakları ABD İHA’sı düşürdü

0

Rusya’ya ait Su-27 savaş uçağının önleme yaptığı sırada çarptığı ABD’ye ait MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracı (İHA) Karadeniz’e düştü. Biden konuyla ilgili bilgilendirildi. Rusya’nın Washington Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Öte yandan Rusya’dan açıklama geldi. Karadeniz’de Rusya ve ABD arasında tansiyon yükseldi. ABD’ye ait MQ-9 Reaper tipi İHA’nın Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında görev yaptığı sırada Rusya’ya ait 2 Su-27 savaş uçağı tarafından önleme yapıldığı ifade edilerek, önleme sırasında uçaklardan birinin İHA’ya çarptığı belirtildi. Çarpma nedeniyle İHA’nın pervanesinde meydana gelen hasar sonrası Karadeniz’e düştüğü açıklandı.

ABD’nin Avrupa’daki ve Afrika’daki Hava Kuvvetleri Komutanı James Hecker yaptığı açıklamada, “MQ-9 uçağımız, bir Rus uçağı tarafından önlendiği sırada uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürütüyordu” ifadelerini kullanarak, “Rus Su-27 uçaklarından biri MQ-9’un pervanesine çarptı ve ABD kuvvetlerinin MQ-9’u uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Çarpışmadan birkaç kez önce, Su-27’ler pervasız, çevreye zararsız ve profesyonel olmayan bir şekilde MQ-9’un üzerine yakıt boşalttı ve önünde uçtu” dedi. Hecker, “Aslında, Rusların bu pervasız ve profesyonelce olmayan hareketi neredeyse her iki uçağın da düşmesine neden oluyordu” ifadelerini kullandı. ABD, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasından bu yana bölgeyi izlemek için Karadeniz üzerinde Reaper insansız hava araçları kullanıyor.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

Pentagon Sözcüsü Ryder yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı’nın kaygılarımızı dile getirdiklerini ilettiklerini biliyorum. Görev sahası ve görev alanı ile ilgili olarak Karadeniz bölgesinde faaliyetlerine devam etmekte. Söz konusu çarpışma uluslararası hava alanında meydana geldi. Buna benzer davranışların kabul edilemez olduğunu ifade etmek gerekir. Daha önce de gerçekleştiğini biliyoruz. Biz şu anda değerlendirmeye devam ediyoruz. Bizim bilgimize göre Rus savaş uçağının sonrasında başka bir yere iniş gerçekleştiğini biliyoruz. ” dedi.

BIDEN BİLGİLENDİRİLDİ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Başkan Joe Biden’ın Karadeniz üzerinde Rus savaş uçağının çarpması sonucu düşürülen İHA hakkında bilgilendirildiğini aktardı. Rusya ve ABD arasındaki İHA geriliminin ardından Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby yaptığı açıklamada, Karadeniz üzerinde görev yapan ABD’ye ait MQ-9 Reaper tipi İHA’nın Rusya’ya ait Su-27 tipi savaş uçakları tarafından yapılan önlemenin ardından uluslararası sulara düşmesi hakkında ABD Başkanı Joe Biden’ın bilgilendirildiğini ifade etti.