Kobe Bryant ile Nike’ın anlaşması sona erdi… Peki şimdi ne olacak?

0

Kobe Bryant ile Nike arasında 2003’ten beri devam eden sözleşme Nisan ayı ortasında sona erdi. Başta sahaya Kobe ayakkabılarıyla çıkan oyuncular olmak üzere herkes “Şimdi ne olacak?” diye soruyor.

Amerikan profesyonel basketbol ligi NBA, dünyanın her yerinde en çok izlenen spor organizasyonlarının başında geliyor. Bu da NBA’i milyonlarca dolarlık bir endüstri haline getiriyor. NBA’de mücadele eden oyuncular da elbette bu milyon dolarlardan payını alıyor. Takımlarından aldıkları ücretlerin yanı sıra, sporcularının birçoğunun ünlü spor markalarıyla sponsorluk anlaşmaları var.

Özellikle imza ayakkabılar dünya genelinde çok büyük bir ekonominin çekirdeğini oluşturuyor. NBA efsanesi Michael Jordan’ın Air Jordan’larıyla en üst seviyeye ulaşan ve günümüzde de devam eden ‘imza ayakkabı’ furyasında, Nike’ın LeBron James’le ya da Adidas’ın Damian Lillard’la işbirliğinin sonucunda piyasaya sürülen ayakkabılar oldukça popüler.

Ancak son iki sezonda bu ayakkabıların hiçbiri piyasanın ve parkenin lideri değildi.

NBA’de son yıllarda en fazla giyilen ayakkabılar Nike’ın Kobe Bryant için çıkardığı özel seri ürünleri oldu. New York Times’ın spor ayakkabı veri tabanı Baller Shoes DB’den aktardığına göre, geçen sezon NBA’de top koşturan oyuncuların 103’ü yani ligin aşağı yukarı beşte biri, Nike Kobe Bryant serisi ayakkabılar giydi. Bunun yanı sıra WNBA takımlarından Seattle Storm’un yıldızı Jewell Loyd gibi kadın basketbolcuları da listeye eklemek gerekiyor.

13 NİSAN’DA SÖZLEŞME SONA ERDİ

Elbette ayakkabıların popülerliğinde NBA tarihinin en büyük efsanelerinden biri olan Kobe Bryant 26 Ocak 2020 tarihinde geçirdiği bir helikopter kazası sonucu kızı Gianna’yla birlikte hayatını kaybetmiş olması önemli bir rol oynuyor. Birçok oyuncu için de idol mertebesinde olan ‘Black Mamba’yı anmak isteyen basketbolcuların, ayakkabı tercihleri bu anlamda şaşırtıcı değil.

Ancak bu durum yakın zamanda değişecek gibi görünüyor. Çünkü Nike, bu hafta başında, Bryant’la olan sözleşmenin süresinin Nisan ortasında sona erdiğini duyurdu.

Nike adına bir açıklama yapan Josh Benedek, “Kobe Bryant, Nike’ın tüketicilerle olan derin bağının önemli bir parçasıydı. Bizi zorlar ve çevresindeki herkesin daha iyi olmasını sağlardı. Sözleşmemiz sona ermiş olsa da Kobe, Nike ailesinin yürekten sevilen bir üyesi olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

VANESSA BRYANT SON NOKTAYI KOYDU

“Acaba sözleşme yenilenebilir mi?” tartışmaları yaşanırken Kobe’nin eşi Vanessa Bryant, ESPN’e bir yazılı açıklama yaparak, sözleşmenin yenilenmeyeceğini net bir dille duyurdu.

Bryant, “Kobe’nin Nike’la olan sözleşmesi 13/4/21 tarihinde sona erdi. Kobe ve Nike tüm zamanların en güzel basketbol ayakkabılarından bazılarına imza attılar. Bu ayakkabılar tüm dünyadaki hayranlar ve her alandan sporcular tarafından giyildi. NBA oyuncularının herkesten çok eşimin ayakkabılarını giyiyor olması önemli” dedi.

“Nike ile eşimin mirasını yansıtacak bir ömür boyu ortaklık kurmak istiyordum. Kobe’nin ve Gigi’nin mirasını onurlandırmak için her zaman elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu asla değişmeyecek” diyen Vanessa Bryant, “Her zaman Kobe’nin hayranlarının onun ürünlerini alıp giyebileceğini ümit edeceğim. Kobe’nin ürünleri saniyeler içinde tükeniyor. Bu da her şeyi anlatıyor” ifadelerini kullandı.

Vanessa Bryant, ESPN’e yaptığı açıklamada ayrıca mirasçıların “Mamba” logosunun ve Kobe’nin imzasının da tek hak sahibi olduğunu söyledi. Ayakkabıların dillerindeki “Sheath” logosunun hakları ise mirasçılar ile Nike arasında paylaşılıyor.