Latin Amerika ve Karayipler’de açlık 20 yılın zirvesinde

0

Birleşmiş Milletler (BM), Latin Amerika ve Karayipler’de açlık tehdidiyle karşı karşıya olanların sayısının, son 20 yılın zirvesine ulaştığını bildirdi.

30 Kasım’da yayımlanan Gıda Güvenliği ve Beslenmesine Bölgesel Genel Bakış raporuna göre, Kovid-19 pandemisinin de etkisiyle bölgede açlıkla boğuşanların sayısı geçen sene 13,8 milyon artarak 59,7 milyona ulaştı.

Veriler, gıda güvensizliğinden mustarip olan kişilerin sayısının da 2020’de 60 milyon artarak 267 milyona ulaştığını gösterdi.

Örneğin Guatemala’da nüfusun yarısı gıda güvensizliğiyle yaşıyor. Guatemala’yı yüzde 47’yle El Salvador, yüzde 46’yla Honduras takip ediyor.

BM, kadın ve erkeklerin açlıktan farklı şekilde etkilendiğini kaydetti. Rapora göre Latin Amerika ve Karayipler’de kadınların yüzde 42’si, erkeklerinse yüzde 32’si gıda güvensizliği tehdidi altında.

Öte yandan yetersiz beslenme yüzünden obezite sorunu da mevcut. BM yaklaşık 106 milyon insanın, kiloyla uğraştığını ve çocuklarda obezitenin arttığını vurguladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Latin Amerika ve Karayipler Başkanı Jean Gough, ailelerin sağlıklı gıdalar bulmakta zorlandığını belirtip “Birçok çocuk aç, diğerleriyse kilolu oluyor” dedi:

Çocukların sağlıklı şekilde büyümesi için ailelerin uygun fiyatlı ve besin değeri yüksek gıdalara erişimini sağlamalıyız.

BM Gıda ve Tarım Örgütü Temsilcisi Julio Berdegue ise şöyle konuştu:

Açık ve net bir şekilde şunu söylemeliyiz: Latin Amerika ve Karayipler, gıda güvenliğinde kritik bir durumla karşı karşıya. Bölgede açlık, 2014’ten 2020’ye kadar yüzde 70 arttı.