Maymun Çiçeği hastalığına yakalanan aktör yaşadıklarını anlattı

0

Aktör Matt Ford, ülkede Maymun Çiçeği teşhisi alıp yaşadıklarını anlatan ilk isim oldu. 30 yaşındaki genç adam hastalığın ‘berbat’ olduğunu vurguladı ve insanlardan daha dikkatli olmalarını istedi. Ford’un açıklamaları dünyada da geniş yankı uyandırdı. Maymun Çiçeği hastalığına yakalandıktan sonra kimliğini ve hastalık sürecinde yaşadıklarını halka açan ilk Amerikalı olan ‘Matt Ford’ isimli bir aktörün açıklamaları bugün dünya basınında geniş yer aldı.

TEŞHİS KOYMALARI 3 GÜN SÜRDÜ

Hastalığa 17 Haziran’da yakalandığını düşünen 30 yaşındaki aktör, yetkililerin kendisine teşhis koymasının yaklaşık 3 gün sürdüğünü öne sürerek Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerini (CDC) eleştirdi ve insanları hastalık konusunda daha dikkatli olmaya çağırdı.

“AĞRI KESİCİ ALMADAN UYUYAMADIM”

Maymun Çiçeği hastalığını ‘tensel temasla’ kaptığını söyleyen Ford, ilk belirti olarak kasık bölgesinde kabarcıklar gördüğünü daha sonra bu noktaların yüzü, kolları ve elleri de dahil olmak üzere vücudunun kalan kısımlarına yayıldığını anlattı: “Vücudumda sivilceye benzer kabarcıklar vardı ve hepsi kaşınıyordu. Sanırım toplamda 25 tane saydım. Bazıları o kadar acı veriyordu ki ağrı kesici almadan uyuyamadım. Daha önce hiç böyle bir acı yaşamamıştım. Doktora gittim ve test sonucum pozitif çıktı”

ABDde bir ilk... Maymun Çiçeği hastalığına yakalanan aktör yaşadıklarını anlattı...


ÖKSÜRÜK, YÜKSEK ATEŞ, TİTREME…

Vücudundaki kabarcıklar dışında grip semptomları gösterdiğini anlatan genç aktör kendisindeki erken evre belirtilerinin yüksek ateş, öksürük, gece terlemeleri ve titreme olduğunu belirtti. Ford şimdilerde bu semptomların çoğundan kurtuldu. Vücudundaki noktalar kabuk bağlayıp düşene kadar kendini evde tecrit etmiş durumda. Bu süreci ise şu sözlerle anlatıyor;

“İlk başlarda sık sık duş alarak ve ve ağrı kesicilerle acımı dindirmeye çalıştım. Belirtiler ortaya çıktıktan yaklaşık bir hafta sonra azalmaya başladı. Şimdi yaraların kabuk bağlayıp düşmesini bekliyorum ” Maymun Çiçeği hastalarının vücudundaki lekeler tamamen kabuk bağlayıp döküldüğünde hastalığın sona erdiği düşünülüyor.

ABDde bir ilk... Maymun Çiçeği hastalığına yakalanan aktör yaşadıklarını anlattı...

İSMİNİ AÇIKLAYAN İLK HASTA, SOSYAL MEDYADA GENİŞ YANKI UYANDIRDI

Haberin Devamı

Matt Ford Maymun Çiçeği teşhisi alıp, hastalık hakkında konuşmak için öne çıkan ilk hasta. Hastalığın ‘berbat’ olduğunu ve insanların bunu ciddiye alması gerektiğini belirten adam insanları bu korkunç deneyim konusunda uyarmak için kimliğini deşifre ettiğini açıkladı. TikTok hesabından yüzündeki ve vücudundaki kabarcıkları paylaşan genç aktörün açıklamaları sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Hastalığa yakalanan bir çok hasta Ford’a ulaştı. Ford, “Yalnız olmadığımı bilmek güven verici olsa da, gerçek vaka sayısındaki eksiklikler beni endişelendiriyor. CDC hastalık takibi konusunda gerçekten başarısız” ifadelerini kullandı.