Maymun çiçeği virüsü alarmı! Acil durum ilan edildi

0

Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle halk sağlığı acil durum ilan edildiği açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 23 Temmuz’da Maymun Çiçeği Virüsü nedeniyle Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etmesinin ardından, maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle halk sağlığı acil durumu ilan etti.

Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra yaptığı açıklamada, “Bu virüsle mücadelede bir sonraki seviyeye hazırız. Her Amerikalıyı maymun çiçeğini ciddiye almaya ve bu virüsle mücadele etmemize yardımcı olmak için sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi. Acil durumun ilan edilmesi ile virüs ile mücadelede Acil Durum fonlarına erişim kolaylaşacak, sağlık kurumlarının vakalar ve aşılar hakkında daha fazla veri toplamasına izin verilecek ve aşı dağıtımı hızlandırılacak.


VAKALARIN 4’DE 1’İ NEW YORK’TA

Maymun çiçeği vakaları 6 bin 600’ü aşarken, hastaların neredeyse tamamı erkeklerden oluşuyor. Vakaların 4’de 1’i New York’ta bulunurken, California ve Illinois, geçtiğimiz pazartesi günü maymun çiçeği nedeniyle acil durum ilan etmişti. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, bu yıl dünya çapında en az 26 bin 200 maymun çiçeği vakası tespit edildi. Maymun çiçeği tespit edilen vakaların ortalama yaşın 35 olduğu ifade edilerek, şu ana kadar 5 çocukta virüsün tespit edildiği aktarıldı.