Moderna ve J&J Takviye Dozlarına Onay Bekliyor

0

Moderna ve Johnson & Johnson (J&J) ilaç firmaları, geliştirdikleri Covid-19 aşılarının takviye dozlarının Amerikalı yetkililer tarafından onaylanması gerektiğini belirtti. İki şirket de aşı dozlarının zaman içerisinde etkinliğini yitirmeye başladığını gösteren verilere işaret etti.

Bu açıklama, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) bağımsız danışmanlar kurulunun aşıların takviye dozları konusunu masaya yatıracağı toplantı öncesinde Moderna ve J&J tarafından yayınlanan brifing belgelerinde yer aldı.

Moderna, belgelerde takviye dozun kamu sağlığına yararını destekleyen verileri örnek gösterdi ve 65 yaş üzeri kişilerle yüksek risk grubuna dahil olanlar için takviye dozlara izin verilmesi gerektiğini savundu.

ABD’de takviye dozlar için aşısı bugüne kadar onay alan tek şirket Pfizer/BioNTech oldu. Aşı, 65 yaş üzerine kişilerin yanısıra yüksek risk grubuna dahil olanlar ve virüse düzenli olarak maruz kalanlar için ilgili denetleyici kurumlar tarafından onaylandı.

Johnson & Johnson da açıklamasında takviye dozun yararlarının altını çizdi ve elindeki verilerin, ilk dozdan iki ay sonra yüksek risk grubunda olanlara, altı ay sonra da düşük riskli olanlara uygulandığı takdirde aşının faydalı olabileceğini gösterdiğini kaydetti.