New York Times: Trump’ın golf tesisinde belgesiz işçi çalıştırıldı

0

Donald Trump‘ın New Jersey  eyaletindeki golf tesisinde, temizlik görevlisi 2 kadının sahte belgeyle  çalıştığı ve müdürlerinin bu durumu bildiği öne sürüldü. 

New York Times’ta yayımlanan haberde, Bedminster’deki Trump Ulusal  Golf Kulübü‘nde 2013’te çalışmaya başlayan Victorina Morales isimli hizmetlinin,  belgesiz çalışan bir göçmenolduğu belirtildi.

ABD’ye 1999’da yasa dışı yollarla geldiğini söyleyen 45 yaşındaki  Guatemala vatandaşı Morales, 2013’te golf tesisinde iş bulmak için sahte belgeler  kullandığını ve tesiste ABD’de yasa dışı olarak bulunan tek işçi olmadığını  söyledi.

ABD’de artık yasal oturumu olan 46 yaşındaki Kosta Rika vatandaşı Sandra Diaz da söz konusu tesiste 2010 ile 2013 arasında belgesiz çalıştığını  dile getirdi.

Temizlik, bakım ve peyzaj işlerinde yıllarca çalıştıklarını belirten  iki kadın, tesiste belgesiz çalışan “bir grup” olduğunu söylese de kaç kişiden  oluştuklarına dair bilgi vermedi.

Trump’ın ya da “Trump Organizasyon” şirketi yöneticilerinin, bu  işçilerin “durumlarını” bildiğine dair bir kanıt olmadığı ancak kulüpteki en az  iki müdürün olaydan haberdar olduğu iddia edildi.

Morales ve Diaz’ın avukatı Anibal Romero, iki kadının golf tesisinde  iş bulmak için sahte sosyal güvenlik ve daimi ikamet belgesi kullandığını  kaydetti.

Tesisteki bir müdürün, kadınlara ırkçı söylemlerde bulunduğunu ve daha  fazla iş yapmaları için onları sınır dışı etmekle tehdit ettiğini anlatan Romero,  Trump Organizasyon şirketine karşı, iş yerinde suistimal ve ayrımcılık iddiasıyla  dava açmayı planladıkları bilgisini paylaştı.

Trump’ın golf kulübündeki yatağını topladığını, odasını ve tuvaletini  temizlediğini söyleyen Morales, Trump’ın göçmenlere yönelik olumsuz  söylemlerinden incindiğini dile getirerek, “Her ihtiyacını karşılamak için ter  döküyoruz ama aşağılamalarına katlanmak zorundayız.” dedi.

İleride kovulabileceği veya sınır dışı edilebileceğinin farkında  olduğunu ifade eden Morales, sığınma yasaları kapsamında koruma başvurusunda  bulunduğunu kaydetti.

Trump Organizasyon’dan e-posta ile yapılan açıklamada ise iş  başvurusunda bulunanlar için en yüksek standartlara sahip olunduğu vurgulanarak  “Tesislerimizde binlerce çalışanımız var. Eğer herhangi bir çalışan yasalardan  kaçmak için sahte belgeler sunmuşsa, iş akdi derhal feshedilecektir” ifadesine  yer verildi.