Olağanüstü itiraz: Seçim Kanunu ne diyor?

0

AKP, yerel seçimlerle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali için olağanüstü itiraz yaparak YSK’ya başvurmaya hazırlanıyor. HDP de YSK’nın KHK ile ihraç edilenlere mazbata verilmeyeceğini duyurduğu yerlerde seçimlerin yenilenmesi için olağanüstü itirazda bulunacak. Peki olağanüstü itiraz nedir ve hangi kanun maddesiyle düzenleniyor?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi için olağanüstü itirazda bulunmaya hazırlandığını açıkladı.

Diğer yandan HDP (Halkların Demokratik Partisi) de YSK’ya olağanüstü itirazda bulunacaklarını belirtti.

TBMM Başkanvekili Mithat Sancar, HDP’nin de YSK’nın KHK ile ihraç edilenlere mazbata verilmeyeceğini duyurduğu yerlerde seçimlerin yenilenmesi için olağanüstü itiraz başvurusunda bulunacağını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Çarşamba günü itiraz üzerine verdiği karar ile haklarında 692 ve 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerden (KHK) işlem yapılan seçilmişlere mazbata verilmemesine karar verdi.

YSK kaynaklarının BBC Türkçe’ye doğruladığı karara göre, başkan seçilen KHK’lı kişiler yerine ikinci sıradaki adaylar mazbata alacak.

Erzurum’un Tekman, Diyarbakır’ın Bağlar ve Lice, Van’ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran ile Siirt’in Gökbaş Beldesi’ne belediye başkanı seçilen adaylar KHK ile daha önce kamudaki görevlerinden ihraç edilen isimler.

Büyükçekmece sonucu açıklanmadı

HDP, bu belediyelerdeki seçimler için olağanüstü itiraz hakkını kullanacağını söylerken AKP de aynısını İstanbul’daki seçimler için yapmaya hazırlanıyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İstanbul’da 38 ilçede oyların yeniden sayılması için yaptığı başvuruyla ilgili olarak 31 ilçede oyların yeniden sayılması talebini reddetmişti.

21 ilçede ise 51 sandıkta oyların yeniden sayımına karar verdi.

YSK, AKP’nin Büyükçekmece ilçesindeki büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin başvurusunu ise henüz değerlendirmedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Salı günü yaptığı basın toplantısında gün içinde olağanüstü itiraz haklarını kullanarak İstanbul’da seçimlerin yeniden yapılmasını talep edeceklerini söylemişti. Yavuz aynı şekilde Büyükçekmece’deki sonuçlara ilişkin olarak da olağanüstü itiraz haklarını kullanacaklarını belirmişti.