Rusya, Wikipedia’nın Yerine Yerli Ansiklopedisini Kullanacak

0

Son dönemlerde ilginç kararlarıyla haberlerimize konu olan Rusya, bu sefer Wikipedia’nın yerini alacak yerli çevrimiçi ansiklopedisini yapacağını resmileştirdi. Yeni ansiklopedinin ismi ‘Büyük Rus Ansiklopedisi’ olacak.

Şu anda ülkemizde de erişim kısıtlaması bulunan Wikipedia, birçok internet kullanıcısının bilgi almak için uğradığı ilk duraklardan birisi. İnternetin ansiklopedisi görevi gören platform, neredeyse her şey hakkında bilgi bulunduruyor. Fakat Rusya, platformun yerini alacak çevrimiçi bir ansiklopedi üzerine çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia’nın ‘güvenilmez’ olduğunu dile getirmişti. Putin, yalnızca bununla sınırlı kalmamış, platformun yerini ulusal ansiklopedinin alması gerektiğini söylemişti. İşte bugün Rusya’dan kritik karar geldi.

Rusya hükümetinden yapılan açıklamaya göre Wikipedia, yerini Rus yapımı başka bir çevrimiçi ansiklopediye bırakacak. Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre bu girişim, halkın ‘bilimsel olarak onaylanmış kaynaklarla sürekli olarak güncellenen bilgiye’ ulaşabilmesini sağlayacak.

Wikipedia’nın yerini alacak olan çevrimiçi ansiklopedinin ismi ise ‘Büyük Rus Ansiklopedisi’ olacak. Bu ansiklopedinin Rusya’ya maliyetinin ise 30 milyon doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu arada Vladimir Putin’in geçen ay Kremlin’deki toplantıda söylediği sözleri hatırlatalım:

‘Wikipedia’yı elektronik formatta yeni Büyük Rus Ansiklopedisi ile değiştirmek daha iyi olacaktır. En azından burası iyi ve modern şekilde sunulmuş güvenilir bilgiye sahip olur.’