İkisi de bu kurallara uymak zorunda

0

İngiliz kraliyet sarayı ya da diğer monarşik ülkelerdeki kraliyet ailelerinden kadınlar bazı güzellik kurallarına uymak zorunda. Genelde İngiliz kraliyet ailesinin en göz önünde olan ismi Kate Middleton’da gördüğümüz ve sarayın yeni gelini Meghan Markle’da da yakın zamanda şahit olacağımız güzellik kurallarının neler olduğunu biliyor musunuz? İşte ruj, saç ve oje gibi pek çok kuralıyla kadınların kraliyet gelenekleri…

Koyu ruj yasak

Hiçbir krali,yet mensubu kadını koyu ve parıldayan rujla göremezsiniz. Kırmızı ve tonlarında ruj sürmek yasak. Onun yerine pembe ya da dudak rengine yakın tonlar kullanılabiliyor. Bu kuralın en belirgin faydası, saray kadınlarının dişlerinde hiçbir zaman ruj izinin görülmemesi.

Ağır kontür makyajı yasak

Instagram’ın kraliçesi Kim Kardashian’ı her zaman koyu kontür makyajıyla görebilirsiniz ama örneğin geleceğin İsveç Kraliçesi, bugünün Prenses Victoria’sını hiçbir zaman böyle göremezsiniz. Yanaklarını belirginleştirmesi yasak. Kraliyet kadınları her zaman daha doğal görünen makyaj yapmak zorunda.

Koyu göz makyajı yasak

Saray kadınları hiçbir zaman koyu göz kalemiyle belirginleştirilmiş gözlerle ortaya çıkmaz. Sadece hafif far ve maskara kullanırlar.

Makyaj uzun ömürlü olmak zorunda

Kraliçeler ve prensesler sürekli etkinliklerde boy gösterirler. Bu etkinlikler saatlerce sürebilir ama kraliyet kadınları ne uzun süren saatleri ne de yağmur, rüzgar gibi hava koşullarını önemser. Çünkü onların makyajları tüm bu etkilere dayanıklıdır. Makyajlarını spreyle kalıcı hale getirirler.

Toplum önünde makyaj yapılmaz

Yayın görüşüe göre toplum içinde makyaj rötuşu yapmak ayıp sayılmaz. Ama saray kuralları aksini söylüyor. Herkesin gözü önünde makyaj, şık bir hareket olarak algılanmaz.

Koyu oje yasak

Kraliyet kadınları tırnaklarını kısa tutmak zorunda. Bunun yanı sıra kırmızı, bordo gibi ojeler yerine tırnak renginde ojeler sürebilir. Tırnakların her zaman manikürlü olması da kurallar arasında.

Özenli saç şartı

Saray protokolünde sade ve düzenli saçlar önemli. Kate Middleton, hafif dalgalı saçlarıyla her zaman beğeniliyor. İngiltere sarayına yeni gelin olarak gelecek Meghan Markle’ın daha önce yaptığı gibi dağınık topuz ya da farklı saç modelleri saray kadınları için yasak.

Düzenli saç bakımı şartı

Kate Middleton’ın haftada en az bir kez saç bakımı yaptırdığı biliniyor. Bu da saçlarının parlak ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. Saçlarında hiçbir zaman beyazlar görünmüyor. Düşes aynı zamanda birkaç ayda bir saçlarını kestiriyor. Tüm bunlar sarayın bakım kuralları arasında.

Resmi etkinliklerde şapka kuralı

Saray kadınları resmi etkinliklere şapkasız çıkmıyor. Noel ya da düğün gibi etkinliklerde mutlaka şık şapkalar kullanılıyor. Kadınlar, evlenirken mutlaka taç takmak zorundalar.