Savaş pilotları havada selfie çekip kitap okuyor

0

Japonya’da Amerikan üslerinde konuşlu birliklerde görev yapan bazı pilotların uçuş sırasında selfie çekip paylaştıkları, ellerini dümenden çekerek kitap okudukları ve bıyıklarını taradığı belirtildi.

7 Kasım’da Japonya’ya yanlışıkla bomba atan ABD’li pilotların bir vakası daha ortaya çıktı. Japonya’nın batısındaki Iwakunu Üssü’nde görevli bazı pilotların idrar örneklerinde “alkol ve sakinleştirici ilaç” izlerine rastlandı.

BBC’nin aktardığına göre, idrarlarında alkol ve sakinleştirici bulunan subaylar arasında geçen yıl havada çarpışarak düşen uçaklardan birinin pilotu da bulunuyor.

Bu bulgular, 6 Aralık 2018’de F/A 18 tipi savaş uçağıyla başka birlikten bir tanker uçağın havada çarpışmasıyla ilgili olarak Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından hazırlanan raporda yer aldı. Olayda altı pilot hayatını kaybetmişti.

Raporda,  uçuş sırasında oksijen maskelerini çıkarıp uçuş güvenliğini tehlikeye atan “profesyonellik dışı davranışlar” sergiledikleri belirtildi.

Uçuşu tehlikeye atan davranışlar

Bazı pilotların uçuş sırasında selfie çekip paylaştıkları, ellerini dümenden çekerek kitap okudukları ve bıyıklarını taradığı da ortaya çıktı.

Aynı birlikteki pilotlar, 28 Nisan 2016’da da bir kazaya karışmıştı. Yine bir F/A 18 uçağı bir tanker uçağın hortumuna çarpmış, ölen ya da yaralanan olmamıştı. Olay sonrasında inceleme başlatılmasına gerek olmadığına karar verilmişti.