Serena Williams’ın çirkin katikatürüne ırkçılık suçlaması

0

Amerika Açık’ı 19 yaşındaki Japon asıllı Naomi Osaka’ya kaybeden ABD’li tenis efsanesi Serena Williams’ın hakem Carlos Ramos’la tartışmaya girip ve sinirden raketini kırmasının yarattığı tartışmalar sürüyor. Avustralyalı karikatürist Mark Knight, Amerikalı tenisçi Serena Williams’ın ABD Açık Tenis Turnuvası finalindeki saha hakemine gösterdiği tepkiyi ortaya koyan karikatürüyle ırkçılık yapmakla suçlandı.

Avustralya Yayın Kurumuna konuşan Knight, Herald Sun gazetesinde yayınlanan Williams karikatürünü savunarak, söz konusu çizimlerin ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı içerdiğine yönelik suçlamaları reddetti.

Williams ve Japon tenisçi Naomi Osaka arasında oynanan ABD Açık Tenis Turnuvası finalini televizyondan izlediğini belirten Knight, oyuncunun sadece “korttaki kötü davranışını” tasvir etmeyi amaçladığını söyledi.

Karikatürde, dünya tek kadınlarda bir numaralı seri başı Williams, kırık tenis raketinin üzerinde ağlayarak zıplarken, bebek emziği de karede yer alıyor. Karikatürün arka planında ise hakemin sarı saçlı ve beyaz tenli çizilen Osaka’ya, “Kazanmasına izin verebilir misiniz?” dediği görülüyor.

Tepkilerin ölüm tehditlerine kadar varması üzerine sosyal medya hesaplarını bloke eden Knight, karikatürden geri adım atmayacağını açıkladı.

The Herald Sun editörü Damon Johnston da çizere sahip çıktı: “Şampiyon bir tenisçi tüm dünyanın gözleri önünde sinir krizi geçirdi ve Mark bunu karikatüründe betimledi. Karikatürün ırk ya da cinsiyetle bir alakası yok. Mark sadece tenis efsanesinin yaptığı çirkin davranışı alaycı bir şekilde karikatürize etti. Herald Sun bünyesindeki herkes Mark’ın arkasında.”

Ama karikatür sosyal medyadan tepki gösterenler arasına Harry Potter’ın yaratıcısı J. K. Rowling de katıldı. Ünlü yazar “Yaşayan en büyük kadın sporculardan biri ırkçı ve cinsiyetçi bir mecaza indirgemeyi, ikinci büyük kadın sporcuyu da yüzü bile olmayan bir piyona çevirmeyi çok iyi becermişsin” diye tweetledi.

Geçmişte siyahlarla hakkında yapılan ırkçı çizimlerle Knight’ın Serena karikatürü arasında doğrudan bağlantı kuran mesajlar paylaşıldı.

Bu konuda pek çok sosyal medya kullanıcısı hemfikir oldu; NBA yıldızı Ben Simmons’da dahil: “Bu, 23 kez Grand Slam şampiyonu Serena Williams’a saygısızlıktır. Bu olay yüzünden hayal kırıklığına uğradım. Bir Avusturalyalı olarak gerçekten hayal kırıklığına uğradım.”

Williams’ın karikatürüyle ilgili diğer tepkiler şöyle: “Bu çirkin karikatür, Serena Williams’ın büyüklüğünü ve zarafetini azaltmaya çalıştı ve başarısız oldu. Irkçılığın bir türü kabul edilemez. Bastır, @serenawilliams”

(Ku Klux Klan’a atıfla) “Klanın kadrolu karikatüristi misin?”

“Bu Serena karikatürü, 1870’lerin ırkçı bir güney gazetesinden çıkma bir şeye benziyor.”